Konsept aşamasında, 2000 beygir ve 5017 Nm tork üretebilen, satış fiyatı henüz açıklanmamış, 0'dan 100 km/s hıza 30 saniyede ulaşan tırdır. Bu performans değerleri 6 adet elektrikli motor ile sağlanmış. Alet 6 tekerlekten çekiş sistemine sahip ve 320 kwh'lik bataryalara sahip.

En çarpıcı özelliği ise menzili; tam 1931 kilometre!
harika haberdir.
türkiye'nin en doğu ucu ığdır'la, en batı ucu izmir arasındaki mesafenin 1689 km olduğunu hesaba katarsak, üstüne heallinden 200 km kalıyor menzil açısından. taşımacılık sektörünün yakıt masrafından kurtulacağını düşünürsek hem sektör canlanır, hem de ucuzlar.
tesla'nın karşısına sağlam bir rakip geleceğinin habercisi.
Ne zaman üretileceği belli olmayan tır. Petrol şirketlerine çok büyük darbe vurmuş olacaktır.
doğalgaz türbini ile desteklenecek elektrikli hybrid tır.
ilk ayında yaklaşık 7 bin ön sipariş alan tır. bu satışlardan ise potansiyel yaklaşık 2.3 milyar dolar gelir elde edilecekmiş. 2 kasım'da lansmanı olacak. sıfır emisyon, yakıt tüketimi yok. acayip bir şey olacak.
Aslında 1 şoförün günlük kullanım sınırı düşünüldüğünde, yaygınlaşması diğer tüm araçlardan daha hızlı gerçekleşebilecek ve daha faydalı olabilecek projedir. Gidin o pis kamyonları elektrikleyin, benim benzinli arabamdan ne istiyorsunuz!
2000 bg güç ve 5000 Nm torka rağmen 30 sn'de 100 km/s'ye çıkıyorsa acaba kaç kilo ağırlığında olduğunu merak ettim kamyon. Hee proje yenilikçi ve güzel ama acaba şarj olması ne kadar sürüyor, nerelerde şarj oluyor gibi sorular aklınıza gelmiyor değil hani...
Resimdeki kamyonun sırtındaki eğer pil ise ve bir akünün ağırlığıyla kıyaslarsak bayağı bi ağır olsa gerek, bu boyuttaki ve 320Kw gücündeki bilin şarjı kaç saat sürer orası belli değil amam ilk bakışta çok muhteşem araç ve petrolcülerin canını sıkacak cinsten hadi hayırlısı...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri