Andreas Nikolaus "Niki" Lauda (22 Şubat, 1949 Viyana, Avusturya doğumlu, efsanevi eski Formula 1 (F1) pilotudur. Üç kez F1 Dünya Şampiyonu olmuştur. 1974 yılında Ferrari takımına transfer olmuştur. 1976 yılının açılışında yarışlarında büyük başarı göstermiş, ilk altı yarıştan dördünü kazanmış diğer ikisinde ise ikinci olmuştur. Yılın beşinci zaferi olan İngiliz GP'sinde en yakın takipçisinden iki katı daha fazla puana sahipti. Fakat yılın bir sonraki yarışı olan Alman GP'sinde felaket patlak verdi ve yarışın ikinci turunda yoldan çıkan Lauda'nın aracı toprak bariyerlere çaprıktan sonra Brett Lunger'in aracıyla çarpıştı. Lunger'den farklı olarak kaza sonucunda Lauda aracında sıkışmıştı ve araç alev aldı. Arturo Merzario ve Guy Edwards birkaç dakika sonra olay yerine ulaşmış olsalar da, Lunger ile birlikte Lauda'yı araçtan çıkaramadan Lauda'da yanıklar oluşmuştu. Özellikle kafasına doğru ciddi yanıkları vardı ve soluduğu sıcak toksik gazlar nedeniyle akciğerleri ve kanı zarar görmüştü. Her ne kadar kazanın hemen sonrasında bilinci yerinde olsa da daha sonra komaya girdi. Sonra mucizevi bir şekilde Lauda kurtulmakla kalmadı, altı hafta (iki yarış) sonra yarışlara döndü. Dönüşünün ilk yarışı olan İtalyan GP'sinde dördüncü bitirdi. Fakat yokluğunda McLaren pilotu James Hunt aradaki farkı kapatmıştı. Yılın sonunda James Hunt sadece bir puan farkla Dünya Şampiyonu oldu. Lauda ve Hunt'ın bu mücadelesini konu alan 2013 yapımı "Rush" adlı bir film de bulunmaktadır. Niki Lauda şu anda F1 Racing yarış dergisinde makaleler ve yorumlar yapmaktadır.
Ne Ayrton Senna ne de Michael Schumacher inadına Niki Lauda diyen bir gençliğin efsanesidir.
O yıllarda yaşamış yarışlarını izlemiş insanlarla oturup her konuştuğunuzda bunu söylerler. Bu adam hem bir deha hem de çok iyi bir pilottur. Formula 1'e çok büyük katılar sağlamış, ar-ge çalışmaları yönetmiştir. Sözün özü adamın hasıdır.

Motorsporlarında hiçbirşeyin can güvenliğinden daha önemli olmadığını göstermiştir.
Bu yüzden biraz kavruktur... Severiz.
hamilton'da emeği çoktur.
"Rush (Zafere Hücum)" filminde hikayesi anlatılandır. Bir F1 pilotunun sadece şoförlük yapmadığının bariz örneğidir. Yarışlarına yetişememiş olsam da filmini izleyerek bile Niki Lauda fanatiği olduğumu söylemem gerekir.
şimdilerde formula 1 takımlarından mercedes'in patronluğunu yapmaktadır.
2016 ispanya grand prix'de meydana gelen kazadan lewis hamilton'ı sorumlu tutan eski pilot.
zaten sezon başından bu yana nico ile aralarındaki tartışmada rosberg'i tutuyordu açık bir şekilde. bundan sonra neler olacak acaba, merakla bekliyoruz.
Ticari hayatına son vermiş olsa da bir zamanlar ticari hava yolu olarak faaliyet gösteren lauda airin kurucusu, sahibi.
Muhammed Ali ile şöyle bir fotoğrafı olan f1 pilotu.
1976'da Nürburgring'de geçirdiği kazayla akıllarda kalan, ölümcül yanıklar almasına rağmen sezon içinde kokpite geri dönen ama şampiyonluğu James Hunt'a kaptıran Avusturyalı efsane pilot.

2010'da Türkiye GP'sinde padokta imzasını almıştım. Biraz laflamıştık ama çok konuşmaya istekli değildi. 'Sizin çok büyük bir hayranınızım' dediğimde biraz gülmüş ve imzayı gülerken atmıştı.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri