kısaltması nfs olan ve ilk olarak 1994 yılında piyasaya sürülen bilgisayar ve konsol oyunu.

bugüne kadar yaklaşık 23 tane versiyonu satışa sunulmuştur.

arabaseverlerin ve hatta sevmeyenlerin bile bu oyun sayesinde supercar gibi arabalara ilgi duymasını sağlamıştır. oyunda yarışın yanı sıra modifikasyona izin vermesi satış rekorları kırmış ve gerçek hayatta ulaşamayacağınız arabaları sürmenize izin vermiştir.

oyun piyasasında hatırı sayılır bir yere sahip olması, film yapımcılarının da dikkatini çekmiş ve efsanevi seri beyaz perdeye de yansımıştır.
Son 7-8 yılda tamamen çöp olan seridir.

Most wanted dan sonrasi da diyebiliriz
çocukluğumuzda modifiye arabalarla tanışmamıza vesile olmuş oyun. adını her duyduğumda yüzümde minik bir tebessüm oluşturur.
ea games'in biz araba severlere bir armağanıdır.

serinin en unutulmazı need for speed 2'dir. 1999 yılında çıkan diğer tüm oyunlar gibi grafikler devrim niteliğindedir.
serinin en sarsıcı etkisini yapan şüphesiz ki need for speed 3 hot pursuit'tir. polisten kaçmanın ilk olarak uygulandığı oyundur.
serinin zirve yaptığı oyun ise most wanted'dır. yarış keyfi, modifiye seçenekleri, grafik başarısı ve polisten kaçışın inanılmaz zevkli hale getirilmesi vs. gözlerimin kör olma sebebidir.
ama sonra çok bozdu. öyle böyle değil, önünü alamadık.

nerde o eski nfs'ler..
Çocukluk ve ergenlik dönemimde deliler gibi oynadığım seri.

Underground, Underground 2 ve Most Wanted ile zirveyi görmüştür. Daha sonra gerileme dönemine girmiştir. Ayrıca kendisi simülasyondan çok aksiyon serisidir.
Bir dönem ergenlikte herkesin oynamış olduğu yarış oyunu.

Daha sonra o ergenler büyüdü ve simulasyon oyunlarına merak saldı. Bu yüzden de nfs serisi öksüz kaldı.
ilk çıkan oyunlarında tüm araçların plakaları "n4s" olan seridir. aradaki "for" kelimesi yerine "four" diye yazılan 4 rakamını koyarlardı, ne kadar klas gelirdi çocuk kafayla.
Zamanında hepimizi birer 'ricer' haline getiren efsanevi oyun.
bilgisayar oyunlarından hoşlanmayan çoğu kızın bile oynamaktan hoşlandığı, bir nesli araba sevdalısı haline getirmiş simülasyon.
1994 yılında piyasaya çıkmış araba yarışı serisidir.

yıllar geçtikçe muhteşemleşen, her sene üzerine koyarak ilerleyen bir oyundu.
naçizane yorumum en iyi dönemini 2004-2005 yıllarında yaşamıştır. bu yıllarda çıkan underground 2 ve most wanted piyasayı ciddi anlamda sallamıştır. fakat inanılmaz bir biçimde hemen ertesi sene carbon'la birlikte duraklama dönemine girmiştir. ve asıl çöküşü de bundan sonra oyunu geliştiren ekiplerin değişmesiyle yaşayarak zamanın derinliklerinde kendini unutturmuştur.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri