1947 yılında Bill France tafarından kurulmuştur. Kendi için 3 büyük yarış serisine ev sahipliği yapar. Bunlar Sprint Cup Serisi , Nationwide Serisi ve Camping World Truck Serisi’dir. Nascar yarışları oval pistlerde 43 otomobil ile yapılmaktadır. Geçişler diğer bir çok yarışa göre çok daha fazla olduğundan lider sürekli değişir. Diğer yarışlardan mühendislik olarak da farkları vardır.(bkz: nascar arabalarındaki lastik oransızlığı)
tam açılımı national association of stock car auto racing.
39 Amerika eyaletinde 1500'den fazla yarış düzenleyen kuruluş.

100'den fazla pistte düzenlenen bu yarıştaki tüm organizasyon bu kuruluşa aittir.
bu seneki ilk etaplardan biri olan 2016 nascar sprint cup daytona 500toyota'nın domine ettiği yarışlar. denny hamlin, martin turex jr'ı 0.01 saniyelik fotofiniş farkıyla geçmiş ve yarışı kazanmış. böylesine bir final, yarış tarihinde ilk defa görülmüş.

son tur ve fotofiniş
üç büyük yarış serisine sahiptir.

*sprint cup

en prestijli seri. klasik 43 pilot ve 36 yarış takvimi mevcuttur. son 10 yarışta -ilk 12 pilotun puanlarının eşitlendiği- chase sistemi vardır. böylece son yarışların daha heyecanlı geçmesi ve herkese şampiyon olma ihtimali doğar.

*xfinity series - (nationwide series)

sprint cup'ın bir alt kategorisi. klasik 43 pilot ve 36 yarış takvimi mevcuttur. denenen acemiler bir üst kategoriye terfi eder.

*craftsman truck series - (camping world truck series)

pick up araçların kategorisi. 36 pilot yarışır.
amerikan futbolundan sonra kuzey amerika ahalisinin en çok ilgi gösterdiği spor dalı. adamların eğlence anlayışı, dünyanın diğer kısmına oranla biraz farklı gibi.
oval bir pistte saatlerce dönmenin heyecanını paylaşamadığım yarış türü.
danica patrick isimli güzelliği otomobil dünyasına kazandıran yarış. minyon tipli, şirin mi şirin. hem başarılı hem güzel daha ne olsun.
Sürekli sola döndüklerinden yarışan arabaların sağ tekerlek çapları sol tekerlek çaplarından büyüktür, böylece yan yatmış pet bardağın dönüşü gibi küçük çaplı tarafa dönüş sağlamaya çalışılır.
kendi içinde 3 büyük yarış serisine sahiptir:
sprint cup serisi
nationwide serisi
camping world truck serisi
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri