türkçe anlamı 'çıplak'tan da anlaşılacağı üzere motoru açıkta olan motosiklet türüdür.

şehir içinde ve uzun yolda kullanım için tasaralansa da, pist performansını aratmayan motorlara sahiptir. bu model supersportların rahatsız oturuş şekli yüzünden üretilmiştir.

grenajları olmadığı için yarış motorları kadar heybetli durmasa da şık şasileri sayesinde görünüm açısından bu eksiği kapatır.
Türkçe anlam olarak 'çıplak' anlamına gelen motosiklet. Benim gözüme en güzel gözüken motosiklet tipidir ayrıca. Bagajı olmaz, siperlikyoktur bildiğin çıplaktır işte.
Keyif yapmasını bilen, görünüme önem veren şahıs motosikleti. Naked bike olarak da geçer. En sevileni ise ducati monster'dır.
üstteki yoruma katılmadığımı belirtmek istediğim başlıktır. bana göre ducati'nin en iyi naked motoru scrambler dir ki o da bana sorarsanız vasatın üstünde değildir. triumph, motoguzzi , yamaha, suziki, agusta, kawasaki, aprilla gibi markalara bir göz armanızda fayda var.

naked motor nedir? derseniz tam olarak granajları olmayan motor demektir. bugün racing bir motorun granajlarını sökerek te naked yapabilirsiniz. aynı modellerin hem naked hem racing modelleri de mevcuttur.

gene üstteki yoruma atıfta bulunacağım kusura bakmayın. keyif yapmasını bilen görüneme önem veren şahıs tarz motorsiklete biner ki çıplaklık pek moda olan birşey değildir.
(bkz: XJR 1200)
(bkz: CB 1100)
(bkz: w 800)

gerçek çıplak
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri