Mid engine - Rear wheel drive anlamına gelmektedir. Yani motor ortada (ön ve arka tekerleklerin arasında bir yerlerde) konumlandırılmış, güç ise arka tekerleklerdedir. Örnek porsche cayman
Belki de en zevkli kombinasyondur. Muhteşem denge, oyuncak gibi dinamikler..
Param olursa bir tane mr makine alacağım.
En zengin kombinasyondur aslında. Ağırlık dağılımı bayağı güzeldir. İstersen önden kayar istersen arkadan.
Her şey senin elindedir, bayılırım.
(bkz: Clio v6)
En zevkli kombinasyondur. Porsche'ler gibi abuk sabuk tepkileri olmaz, daha tutarlı ve eğlencelidirler.
En başarılı ve en eğlenceli otomobillerin motor ve çekiş gücü yerleşimi. MR olup da zevk vermeyen bir otomobil görmedim.
(bkz: Alfa Romeo 4C)
(bkz: BMW M1)
(bkz: Renault Clio V6)
(bkz: Ferrari)
(bkz: Honda NSX)
(bkz: Lotus)
(bkz: McLaren)
(bkz: Toyota MR2)
.
edit:Yakında Corvette'in de katılabileceği kervan.
link
Arkadan motor arkadan çekiş ile arasında dünya kadar fark vardır. Genelde karıştırılabilir ama sürüş karakterleri açısından çok farklıdırlar. Ortadan motor arkadan çekiş mühendislik harikası sürüş karakterine sahiptir kanımca.
Düşük hızda önden(ön hafif olduğu için), yüksek hızlarda arkadan savurur. İlk bindiğinizde sanki yol tutmuyormuş kaçacak gibi gelir. Bunun sebebi polar momentin düşük olmasıdır. Yüksek hızlarda önden motor kadar stabil değildir, düz gitmeyi sevmez viraj ister. Alıştıkça başlardaki güvensizlik hissi yerini tutkuya bırakır. Yol tutuşuna direksiyonun hızlı tepkilerine hayran olursunuz. Direksiyon önden motorlu arabalardaki gibi kasmaz çevirmek istediğiniz yere döner orada kalır. Arabanın burnu çevirmek istediğiniz yere o kadar kolay döner ki limitleri zorladığınızda arka bu kolaylığa cevap veremez ve kendini bırakır. Ancak aynı şekilde araba kolay yönlendirilebilinir olduğu için arkayı toplamak zor olmaz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri