Volkswagen Group'un ilk olarak Volkswagen Golf 7'lerde kullanmaya başladığı şasidir.

Açılımı 'Modüler Platform Yönetimi' olan mqb, VW'nin şimdiye kadar üretmiş olduğu en başarılı şasidir.


--- spoiler ---
MQB, aynı zamanda üretim hattında ve aracın yaşamı boyunca karşılaşabileceği onarımlarda standardizasyon anlamına da gelmektedir. Örneğin, Golf VI’da benzinli motorlar aracın önüne doğru 10 derecelik bir eğimle yerleştirilirken TDI motorlar 12 derecelik bir eğimle aracın arkasına doğru bir açıya sahipti. Golf VII’de ise tüm motorlar arkaya doğru 12 derecelik açı yapacak şekilde monte edilmektedir. Bu, hem montaj noktalarının standardizasyonunu sağlamakta hem de aracın ağırlık merkezini daha ortaya taşıyarak dengeyi de olumlu yönde etkilemektedir. MQB platformunun sağladığı en büyük gelişimlerden biri de ağırlık tasarrufu olmuştur. Golf VII, genişleyen boyutları ve artan teknolojilerine rağmen, Golf VI’dan modele ve konfigürasyona bağlı olmakla birlikte maksimum 100 kg daha hafif olacak şekilde geliştirilmiştir. Örneğin gövde genelinde daha yaygın olarak kullanılan ısıl işlemle şekillendirilmiş çelikler (hot formed) sayesinde 18 kg. tasarruf sağlanmıştır. Aracın A ve B direklerinde, orta aks tüneli ve zemin plakaları ile kapı içlerinde kullanılan bu çelikler daha yüksek mukavemeti daha ince ve hafif yapılarla sağlamanın önünü açmaktadır. Bununla birlikte, motor bloklarında alüminyum kullanılmasıyla 21kg.lık ek tasarruf sağlanmıştır. Daha hafif HEVAC ünitesi (kalorifer ve iklimlendirme sistemi), daha hafif koltuk iskeletleri ve daha pek çok unsurla birlikte toplam tasarruf, verimliliği fark edilebilir seviyeye çıkarmak için yeterli olmaktadır.
--- spoiler ---
İnanılmaz yetenekli, önden kaymayı sıfıra indiren, çok tepkili bir şasi. Bence volkswagen group'un son yıllarda ürettiği en güzel şey.
Q harfi enine motor yerleşimini simgelemektedir.
Vag'ın 2012 yılında geliştirdiği modüler otomobil platformu.

MQB'yi kullanan otomobiller ise şunlardır:

-Volkswagen Golf Mk 7
-Volkswagen Passat Mk 8
-Volkswagen Tiguan Mk II
-Volkswagen Touran Mk II
-Audi A3 Mk 3
-Audi TT Mk 3
-Audi Q2
-Seat Leon Mk 3
-Seat Ateca
-Skoda Octavia Mk 3
-Skoda Superb Mk 3

Yeni jenerasyonlarında MQB kullanması beklenen otomobiller ise şunlardır:

-Volkswagen Caddy
-Audi Q3
-Seat Ibiza
volkswagen grubunun yürüyen aksamda ucuz, kalitesiz malzemeler kullanıp, ve bunun dolayısıyla oluşan berbat yol tutuş performansını elektronik yardımcılarla gidermeye çalıştığı, sürüş zevki berbat olan otomobillerin şasilerine verilen ad.
araç başına 1000 euro kar sağlıyor.. yıldaki karını siz hesap edin..
nasıl bu kadar satabiliyor hala, aklım almaz..
Düşük hızlarda, ani yüklenmelerle birlikte kafadan kopma eğilimlidir, yüksek hızlarda ise oldukça dengelidir. Cevap olsun polemik olsun diye yazmıyorum ama kafadan kopma sıfır diye bir durum kesinlikle söz konusu değil aksine bu platformun tek kötü yanıdır, bunun söylenmesi için aracı ya hiç kullanmamış olmak gerekir ya da dediğim durumlarda hiç yüklenilmemiş olmak gerekir ki iki durumda da yorum yapmak doğru değildir.

Bu platformdaki Golf mk7 dizeli 2 sene 60.000 km kullandım ve bir tanede benzinlim var oda 10.000 kmde. İkisinde de aynı durum geçerli fakat dizel olanda daha fazla kafadan açılma durumu var. He ne oldu bu durum bana kaza yaptırmadı ama bariyerlere doğruda az götürmedi.

Enteresan olan durum ise bu platforma yüksek hızlarda çok dengelidir ve çok iyi bir yol tutuş sunar, kafadan kopma durumu oluşmaz. Standart kullanıcılar için oldukça iyi ve güvenlidir dediğim kopma durumları yüklenmeden yaşanmaz.
İyi lastiğe ihtiyacı olan şasi..
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri