yeterince tecrübeye (2.000 - 3.000 km) sahip hemen hemen her motosiklet kullanıcısının bilmesi gereken tekniktir. olay hızlı ve kolay yönlenmedir. ilk denemelerin kapalı alanlarda yapılması tavsiye edilir.

olay çok basit: gitmek istediğiniz yönün tersine doğru elciği itiyorsunuz. yani; sağa dönmek istiyorsanız eğer, sağ elciği ileri doğru itmeniz gerekiyor. aynısı sol taraf için de geçerli.

hatta tersini de deneyebilir, sola gitmek istiyorsanız sağ elciği kendinize doğru çekebilirseniz de.

tecrübeme göre 30 km/s hız altında pek işe yaramamaktadır.

video ve resim ekliyorum, enteresan bir konu..
'ön lastiğin hangi tarafı yere temas ederse motosiklet o tarafa döner' prensibine dayanan teknik. aynı zamanda kuvvet x kuvvet kolu olarak bilinen fizik kuralından da yararlanılır.
Bütün iki tekerli araçların dönüş şeklidir. Bisiklet kullanan herkes bu tekniği kullanır ama fark etmez. Bisiklet öğrenmek dedikleri olay da budur. İlk bindiğinizde herşey tersine işler afallarsınız ama insan beyninin muhteşem adaptasyon ve öğrenme gücü iq'nuz 20 olsa bile bunu arka planda öğrenir. Temel olarak olay şudur; direksiyonu sağa çevirirsiniz iki tekerli araç sağa dönmeye çalışırken merkezkaç kuvvetinden dolayı sola yatar. Aynı arabalar gibi. Başka numarası yok. Yani sola dönmek için direksiyonu sağa, sağa dönmek için direksiyonu sola çevirirsiniz.
Olay aslinda pek de cevirmek degil hafifce gidona dokunup bilincli olarak aracin dengesi bozuluyor. Arac bu sefer kuvetin uygulandigi taeafa gitmeye basliyor. Eylemsizlik kuraliyla ilgisi oldugunu dusundugum olay. Bisiklette deli gibi kullandigim olay. Motosiklette yuksek hizlarda denge, viraj acisi, apeks vs vs derken zamanla deneyim kazanilabilecek konu.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri