çok iyi niyetlerle MOTED tarafında çıkarılmış slogandır ama uygulamada neredeyse imkansızdır. yıllardır hem otomobil kullanırım hem motosiklet. istanbul'da da sürekli yaz kış demeden biniyorum, Allah sağlık sıhhat verdikçe de binmeye devam ederim zira bu trafikte araba kullanmak resmen çılgınlık. işe gidiş geliş günde 3 saatini harcayan insanlar var. neyse konuyu dağıtmadan bir motosiklet kullanıcısı olarak çoğunlukla ben bile farketmiyorum, edemiyorum, çok denedim, ısrarla sürekli aynalarımı kör noktalarımı kontrol ediyorum ama olmuyor bir şekilde hiç dikkatimi çekmeden geçip gidiyor beni.
Bu sloganı iki şekilde ele almak lazım.
1. motosiklet kullanıcıları kesinlikle ama kesinlikle paranoyak sürmek zorundalar. sağa dönme ihtimali olan arabanın sağına girmeyin. dönüp dönmeyeceğine güvenemezsin asla, eğer dönerse sen adamın yolunun üstünde olma abi. kaza yaptıktan sonra haklı olmanın hiç önemi yok, artık kaza yapmışsındır ve tadın kaçmıştır. hangimiz mahkemede mağdur sıfatıyla bulunduğu için mutluluk duyar ki, aynı o hesap işte. eğer motosikletin güçlüyse trafikten %15-20 daha hızlı git, ne daha azı ne daha fazlası. TEM'de misin, motorun küçük hacimli mi abi geç emniyet şeridine paşa paşa git, sağ şeritte 80-90 la giderek trafiği sıkıştırıyorsun haberin olsun ve sıkışık trafikte yol istediğin o araç bu kez de senden yol istiyor, ben de aracım en az senin kadar benim de hakkım var diye çıkışma kimseye bu durumda ki karşılıklı hoş görü sağlansın. senin hoş görü ile yol verdiğin araç emin ol yarın bana yol verecektir. aynasına çarptığın adamın yanında dur özür dile, canını alacak değil, halbuki adamın hakkı sen çarptın adam yaptır dese yaptırmalısın diğer türlü hak gaspetmiş olursun.

2.araç sürücüleri de kesinlikle ama kesinlikle uyarı ve ikaz zımbırtılarını kullansın. arkasından gelen motosiklet salak değil, sol şeride geçmek için sinyal verdiğin zaman özellikle soluna girip seni bundan mahrum etme niyeti yok. sinyal ver ki ne yapacağını anlasın. trafik sıkıştığı zaman algıların açık olsun. cep telefonu ile uğraşmak yerine hemen arkanda sıkışmış olan motorun kornasına selektörüne bak. çok değil 20 cm yana çeksen arabayı o adam zaten uzayıp gidecek. asla ama asla korkutmaya, şaka yapmaya çalışma, dolu silah gibidir, şakası olmaz. aralara girmemize sinir olma, en arkada bekleyemeyiz, bizim için hiç güvenli değil, duramayan araç senin bagaj kapağını ezer en fazla ama bizi öldürür, ayrıca unutma ki trafikte akmadığımız sürece bacaklarımızın arasında 100 dereceden daha fazla ısıya sahip motor daha da ısınıyor. senin kışın kaloriferin açık sıcak gidebiliyorsun ama benim bir an önce kendimi eve atıp ısınmam gerek, zira o dışarıda 5 dakika duramadığın havada biz motor sürüyoruz.
tümünü gör
ilgili galeri