motosiklet kullananların herkesin duymasını istedikleri slogan.
Nedense herkes yolda onlar gibi davranıyor, şeritte giderken üstlerine direksiyon kırıyor yada önlerinde ise selektör atıp çekilmelerini istiyorlar. Unutmayın o yol sizin olduğu kadar onların da hakkı.
Motosiklet var motosiklet var . Kurye gibi getir götür yapanların aralardan geçmeye çalışanların , trafik kurallarını hiçe sayanların hiç biri biz saygı bekliyoruz diyemez . Ancak sakin sakin kullanan yol isteyene saygımız , yardımımız sonsuz . Benim gibi hiç motor kullanmamış ancak motovlog izleyenler gerçekten daha dikkatli oluyor . Çünkü motorcuların da trafikteki sıkıntılarını anlıyorsun onların güvenliği yok korkutma amaçlı sıkıştırmak bile onları ölüme götürebilir . Dediğim gibi ne kullanıyorsanız kullanın bence 1-2 motovlog abonesi olun empati yapın .
Adam arabaları fark edemiyor motoru nasıl fark edecek diye düşündüğüm slogan.
Fark etmeye çalışıyorum ama o hızlarla 1 saniye içinde dikiz aynamda görünüp kaybolan adamı nasıl fark edeyim bir de işin bu boyutu var.
ben de bir motorsiklet kullanıcısı olarak sunu belirtmek isterim ki, ülkemizdeki motorsiklet kullanıcıları diğer ülkelere göre çok daha dikkat li ve daha düzgün sürüyor (pizzacılar hariç ben de nefret ediyorum onlardan). dünyanın her yerinde motorsiklet pratik olması ve boyutları nedeniyle en dar yerlere bile girdiğinden tercih ediliyor. elbette sağlayacakta, aralardan da geçecek. burada siz uyanık olacaksınız. sağında motorsiklet geçecek kadar yer varsa zaten motorsikletli senden ekstra birşey beklemiyor. sen yolunda git yeter. aynaya da bakma ona da razıyız. ama elinde telefon şeridinden çıkarsan, yoğun trafikte ekstra şeritler oluşturarak bizim geçmemizi engellersen, bizim gitmemizi çekemeyip önümüze veya üstümüze kırarsan, en önemlisi kasten hayatımızı riske atarsan önce o ön camını indirir sonra 3-5 motorsikletli seni ailenin yanında pestile ceviririz. trafik hayattır, en önemlisi dikattir. dikkatinizi dağıtacak işlerden uzak durursanız herşeyi fakedersiniz !!!
Motosiklet üstünde çok seyahat etmiş birisi olarak ne tehlikeler atlattığımız için dikkat etmeye çalıştığım durumdur. Gördüğüm zaman yol da veririm. Ancak bazen öyle tipler oluyor ki gereksiz yere duyar kasarak her zaman haklı olduğunu düşünüyor. Biri sağımdan biri solumdan aynı anda geçerken, birini farkedebilip sola kaçınca soldaki deliriyor. Arkadaş siz de azcık takip edin diğer motor da geçiyor!
çok iyi niyetlerle MOTED tarafında çıkarılmış slogandır ama uygulamada neredeyse imkansızdır. yıllardır hem otomobil kullanırım hem motosiklet. istanbul'da da sürekli yaz kış demeden biniyorum, Allah sağlık sıhhat verdikçe de binmeye devam ederim zira bu trafikte araba kullanmak resmen çılgınlık. işe gidiş geliş günde 3 saatini harcayan insanlar var. neyse konuyu dağıtmadan bir motosiklet kullanıcısı olarak çoğunlukla ben bile farketmiyorum, edemiyorum, çok denedim, ısrarla sürekli aynalarımı kör noktalarımı kontrol ediyorum ama olmuyor bir şekilde hiç dikkatimi çekmeden geçip gidiyor beni.
Bu sloganı iki şekilde ele almak lazım.
1. motosiklet kullanıcıları kesinlikle ama kesinlikle paranoyak sürmek zorundalar. sağa dönme ihtimali olan arabanın sağına girmeyin. dönüp dönmeyeceğine güvenemezsin asla, eğer dönerse sen adamın yolunun üstünde olma abi. kaza yaptıktan sonra haklı olmanın hiç önemi yok, artık kaza yapmışsındır ve tadın kaçmıştır. hangimiz mahkemede mağdur sıfatıyla bulunduğu için mutluluk duyar ki, aynı o hesap işte. eğer motosikletin güçlüyse trafikten %15-20 daha hızlı git, ne daha azı ne daha fazlası. TEM'de misin, motorun küçük hacimli mi abi geç emniyet şeridine paşa paşa git, sağ şeritte 80-90 la giderek trafiği sıkıştırıyorsun haberin olsun ve sıkışık trafikte yol istediğin o araç bu kez de senden yol istiyor, ben de aracım en az senin kadar benim de hakkım var diye çıkışma kimseye bu durumda ki karşılıklı hoş görü sağlansın. senin hoş görü ile yol verdiğin araç emin ol yarın bana yol verecektir. aynasına çarptığın adamın yanında dur özür dile, canını alacak değil, halbuki adamın hakkı sen çarptın adam yaptır dese yaptırmalısın diğer türlü hak gaspetmiş olursun.

2.araç sürücüleri de kesinlikle ama kesinlikle uyarı ve ikaz zımbırtılarını kullansın. arkasından gelen motosiklet salak değil, sol şeride geçmek için sinyal verdiğin zaman özellikle soluna girip seni bundan mahrum etme niyeti yok. sinyal ver ki ne yapacağını anlasın. trafik sıkıştığı zaman algıların açık olsun. cep telefonu ile uğraşmak yerine hemen arkanda sıkışmış olan motorun kornasına selektörüne bak. çok değil 20 cm yana çeksen arabayı o adam zaten uzayıp gidecek. asla ama asla korkutmaya, şaka yapmaya çalışma, dolu silah gibidir, şakası olmaz. aralara girmemize sinir olma, en arkada bekleyemeyiz, bizim için hiç güvenli değil, duramayan araç senin bagaj kapağını ezer en fazla ama bizi öldürür, ayrıca unutma ki trafikte akmadığımız sürece bacaklarımızın arasında 100 dereceden daha fazla ısıya sahip motor daha da ısınıyor. senin kışın kaloriferin açık sıcak gidebiliyorsun ama benim bir an önce kendimi eve atıp ısınmam gerek, zira o dışarıda 5 dakika duramadığın havada biz motor sürüyoruz.
araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde başı çekmesi gereken hayati konu.
bunun bir de "bisikletlileri fark edin" şeklinde bir versiyonu vardır. aynı derecede önem taşımaktadır.
trafikte sadece arabalılar olarak biz yokuz. lütfen yolları paylaşalım.
m.facebook.com/story.php?story_fbid=721408331355736&id=203912153105359

İzmir-Bayraklı tünelde şu kazanın gerçekleşmesinden 1-2 dk önce bu kaza yapan motorcunun araçla en sol şerit arasından 120+km hızla geçtiğini gören arkadaşım var. O kadar hızlılar ki fark edemiyoruz.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri