düşünüldüğü kadar kolay olmayan eylem. birincisi genellikle depo kapakları elde kalıyor, yani elinize alıp beklemeniz ya da bir kenara koymanız gerekiyor, sırf bu yüzden bile benzin almak istemeyebilirsiniz.

bir diğer sebep ise elde eldiven olması, depoyu açmak - cüzdanı karıştırmak gibi eylemler için o motosiklet eldivenini çıkarmak zorundasınız.

sonuncusu ise kafada motosiklet kaskı olması. bununla kasaya gitmeniz gerekiyor ayı gibi sıcak basıyor.

kolay gelsin. (bkz: swh)
Bazı motorların depo kapakları elde tutuluyor.Onlar iyice zulüm
100 km'de sakin kullanımda bile 9 litreden aşağı inmeyen arabamdan sonra ne kadar zor olursa olsun hiç gocunmadığım eylem.
yaz aylarından ziyade soğuk zamanlarda eziyet olabilen hadise, zira pantolonunuzun üzerinde kışlık motosiklet pantolonu üzerine bir de yağmurluk giydiyseniz bazen benzin bitene kadar gidip motoru orada bırakıp taksiyle eve gideyim dedirtir. hele bir de scooter kullanıyorsanız ve deponuz da 5 lt civarlarındaysa ve bir de her gün çok fazla yol yapıyorsanız adamı kahreder. mevcut scooterımın deposu 5 litre diye satmayı bile düşündürtmüştür beni, eski evimdeyken günlük 75 km yol yapıyordum ve 5 litre ile 150 km gidebildiğim için depoyu da sünnetleme riskini almak istemediğimden gün aşırı benzin alıyordum. okuyan insana komik gelebilir ama istanbul gibi bir yerde dakika sayarak yaşıyorsanız iki günde bir fazladan harcanan 10 dakika bile gözünüze batıyor. hatta bu öyle bir şikayet konusu olmuş ki pcx lerin ilk serilerinde depo 5 litre iken sonradan 8 litreye çıkarmışlar. ben olsam grenajın altındaki her boşluğu değerlendirir depo yapardım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri