ülkemizde pek de hoş olmayan bakış açısıdır. genellikle motosiklet kullanan tipler halkımız için 'apaçi, kurye, serseri, metalci, tecavüzcü, aykırı, yasa dışı' gibi bir çok kötü anlam ifade etmektedir.

olayın aslı şu; evet bu tarz insanlardan da aramızda mevcut. ama hepimizi böyle miyiz? asla. aramızda çok yardım sever, hayvanlar için canını verebilecek, her hafta yaşlıları ziyaret eden tipler de mevcut.

hatta yapılan bir araştırmada motosiklet sürücülerinin otomobil sürücülerinden çok daha tahsil sahibi olduğu tespit edilmişti. bana da çok mantıklı geliyor, işe gidip gelmek için artık bir çok 'aklı çalışan' insan motosiklet kullanıyor.
Her toplumda bir şeyi iyi yapan vardır kötü yapan vardır bu durum araç kullananlarda da motosiklet kullananlarda da vardır bu yüzden bakış açımızı değiştirmeliyiz dediğim durum . Benim kimseye garezim yoktur trafikte hatta Motovlog lar izlerim empati yapmaya çalışırım ama bu Goprolar çıktığından beri kaskı + kamerası olana bir haller oldu . Burası Türkiye bakın seni önce döverim sonra Youtube'a koyarım dersiniz biri de çıkar ben de önce sağa çekerim sonra seni vururum der . Dediğim gibi trafikte çok sabırsız ve sinirliyiz motosiklet ve otomobil sürücüsü değil aslında sorun , sorun eğitimsiz ve kurallara karşı olmamız . Şunu bir çözsek ayrımlar kalkacak .
gereksiz atarlı davranan motosiklet sürücüleri yüzünden pek de iyi olmayan bakış açısıdır. bu kadar atarlı olmayın ki insanlar size sempati beslesin.
Benim için otomobil sürücülerinden farkı yok. Çok iyi olan, dikkatli süren kurallara uyanı olduğu gibi, yolların hakimi benim, beim önüme nasıl geçersin, kırmızı ışıkta niye bekliyorsun lan (bu benim başıma geldi cidden) gibi atarlananları da bolca mevcuttur.

Bir ara ben de motor almayı düşünmüştüm. Arabamla geçirdiğim bir kazadan sonra (araba perte çıktı) Türkiye'de motora binmenin benim kriterlerime göre fazla riskli olduğuna karar verip vazgeçtim. Genel bir kural olarak, araba kullananların motorun güvensiz halini, dengesinin kolay bozulabileceğini, fren mesafelerinin daha uzun olacağını akılda tutarak biraz daha temkinli yaklaşmalarında fayda var.
Bakış açımız doğru olsa bile kendileri pek "görüş açımızda" bulunmadıklarından, sürekli kör noktalarda durduklarından, emniyet şeridini kullanıp "ama biz de trafikte bi aracız bizi de göreceksin" dediklerinden ama en ufak trafik sıkışıklığında hop arabaların arasına atladıklarından, kask - mont gibi güvenlik ekipmanı takmayıp bi kazaya karıştıklarında belki de suçsuz olan araç sürücüsünü de zor durumda bıraktıklarından dolayı pek iyi bakmaya çalışsakta bakamıyorum üzgünüm. Bu güne kadar iki kere ciddi olay yaşadım(5-6kez de ufak sürtüşmeler) bunların yüzünden ikisinde de kendileri hatalıydı ve biz motorcuyuz bizi göreceksin diye artislik yaptılar. "Ulan iki şeritli yolun sol şeridinde 110 km ile giderken sen de Bariyerlerle benim aramdan geçmeye çalışma o zaman" demezler mi adama sözlük ? Derler ama yook onlar motorcudur en ufak olayda o kameralarıyla insanları tehdit edip döverek (kaskla kafa atmaya çalışanlarını bile gördü bu gözler) youtube'a koymak isterler.

İçlerinde elbet iyi olanları da var ama türkiye'de şahincilere hangi gözle bakıyorsam bu motorsikletlilere aynı gözle bakıyorum artık
Motorcuları eleştiren bu arkadaşların aşağıdaki kurallara kat-i suretle uyduklarını varsayıyorum. Aksini düşünmek bile istemiyorum çünkü inandırıcılıklarını yitirirler.

1- Şerit değiştirirken kesinlikle sinyal verirler
2- Şerit ihlali yapmazlar, yolda gezmezler.
3- Ani hareketlerde kaçınırlar, aynalarını kontrol ederler.
4- Telefonla oynarken aracı sağa sola kaçırmazlar.
5- Güvenli takip mesafesine riayet ederler çünkü panik halinde motosikletin onların duruş mesafesinin yarısında duracağını bilirler.
6- Makas falan atmazlar.
7- Asla motosikleti sıkıştırmaya çalışmazlar. Trafikte gereken saygıyı gösterirler.
8- Stoplarını, fren lambalarını kontrol ettirirler çünkü motosiklet için daha büyük tehlike oluşturabileceklerini bilirler.

"İçlerinde elbet iyi olanları da var" derken, hem araba hem motosiklet kullanan biri olarak sunu söyleyebilirim,
trafikte kurallara riayet eden 3-5 otomobil sürücüsü de görmüyor değiliz.
trafiğin anarşik elemanları. şerit ihlalini güvenlik nedeniyle savunarak yapılan yanlışın doğru kabul edilmesini beklerler. her daim haklıdırlar. yurtdışında bu kuralın var olduğunu savunup şerit genişliklerinin ülkemizde az olduğu gerçeğini görmezden gelirler. türkiye'de bu şerit paylaşma olayı yok.

bizim sinyallerimize, sinyalizasyon işaretlerimize göre trafiği okuyarak gittiklerini iddia ederler ancak aynısını biz yapmak istesek her daim kör noktada dolaşırlar.
yurt dışındaki şeritlerin ülkemizdekilerden geniş olduğunu düşünen gafletteki insanların bakış açısıdır. avrupada otoyollar şerit olarak daha dardır. isterse geniş olsun sorun değil ama burada olay senden daha savunmasız olana yol vermektir. bu da medeniyet ile geri kafalılık arasındaki farktır. yayaya yol verdiğin zaman her hangi bir yayaya serseri gözü ile bakılmazken motosiklet sürücüsü de aynı savunmasızlıkta olmasına rağmen serseri olur.

arkada takip mesafesini korumayan hayvandan ötürü mecburen aralara girerler. zira istanbul gibi ani durmaların zincirleme kazalara sebep olduğu ortamda iki araba arasında kalıp da tost olmamak için otomobil sürücülerinin egosunu incinecek diye hayatlarını tehlikeye sokmazlar.

bunun yanında yine yön değiştirirken kör noktasında kalan aracı kontrol etmedikleri için de suçluluk psikolojisi ile suçu yine motosikletliye atarlar.

ve hiç bir zaman bu sözlükteki bir kaç kişi gibi sürekli ağlaklık yapmazlar.

Son not: sözlüğün ilk kurulduğu zamandan beri yazıyorum. son bir aydır sürekli bir motosiklete saldırganlık durumu var. sebebini hala çözemedim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri