Araba lastiğinden çok daha önemli olan parça. Sebebi ise çok basit; bu lastikten sadece 2 adet var, otomobil gibi 4 adet değil. Sizi dengede tutması, yola iyi tutunması, yolda gezmemesi gerekir.

Bu yüzdendir ki motosiklet kullanıcıları bunun seçimi sırasında çok titiz davranır, küçücük lastiğe dünya paralar verirler.
otomobil lastiğine göre eskimişi, yıpranmışı, kalitesizi daha az hata kabul eden parçadır. ve yine otomobil lastiğinden daha fazla seçim parametresi olan parçadır. ölçümleme standartları otomobille aynıdır. yani 190/70 17 61W gibi boyutları hız ve yük endeksini seçebilirsiniz ama bunun yanında yanak yüksekliği motosiklette lastik profilini değiştirmektedir. örneklemek gerekirse yine 180 tabanı olan bir lastiğin yanak ölçüsü 70 olsun yani tabanın %70 i bir de 80 olanı düşünelim, 70 olan ile atıyorum 40 derecelik yatış açısı ile profili sonuna kadar bitiriyorsanız 80 ile 45 derecelik açıda profil biter.
bunların dışında çift hamurlu olan lastikler de mevcuttur, yolda ağırlıklı olarak lastiğin orta profili temas halinde olduğundan en çok o bölge aşınıyor diye orayı daha sert hamurlu yaparken dış tarafları sürtünme azlığından yeteri kadar ısınamıyor diye daha yumuşak hamurlu yapılır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri