bir petrolhead olarak bir yerimle güldüğüm fiyatlardır (genelde). scooter diye tabir ettiğimiz, çoğunlukla 250 cc'yi geçmeyen motosikletlerde bakım fiyatı hiç bir zaman 200 tl'yi geçmez.

ama dikkat edilmesi gereken husus başkadır, çünkü motosiklet bakım periyodu, otomobile göre kısadır. cc küçüldükçe bakım aralığı da artmaktadır.

örnek vermek gerekirse; şu an kullanmakta olduğum honda pcx 150'in yağ değişim periyodu 4.000 kilometredir. bir otomobil ortalama 12.000 kilometrede bir bakıma giriyor desek, yıllık olarak motosiklet bakımı otomobilden çok da ucuz değildir.
aslında beni şaşırtmış olan fiyatlardır. tek bakım olarak bakarsak çok ucuz gibi gelse de, bakım periyotları fazla olduğundan otomobil bakımı ile hemen hemen aynı fiyata geliyormuş. motosiklet almayı düşen bendenizi üzmüştür efenim.
Pcx gibi düşük hacimli motosikletlerde yağ filtresi olmadığı ve genel olarak ortalama bir otomobilden iki kat fazla devir çevirdiği için kısa olması normal olan bakımdır. Fiyat kıyaslamasını doğru yapmak gerek. yetkili serviste yapılmadığı takdirde Pcx in bakımı 100 lirayı asla aşmaz. Aldığı 1 litre yağ. Bir buji bir de hava filtresi.

İşin bir de diğer tarafı var. Şehir içinde kullandığımız küçük motorları kullandığımız şekilde arabaları kullansak çıkacak masrafları tahmin bile edemiyorum. Ben scootera bindiğimde gaz kolunu kıracak kadar çeviriyorum. Her kalkışım draga kalkar gibi. Frenlerim sert. O lastikler yürüyen aksam nasıl dayanıyor bilmiyorum. Büyük motorların periyodu daha uzun. Ktm 1190 15.000 km de bmw 1200 gs de öyle diye biliyorum. Crf 250 12.000 km idi heralde. Bir de motorların hemen hepsi ıslak karter, şanzıman, piston silindir ortak yağlama ve ıslak debreyaj olduğu için debreyaj balatalarını da düşündüğünüzden normal. Start stoplu bir araca akü alırsanız 500-600 lira civarı. Pcx en fazla 100 liraya hallolur. Bir takım lastiği de iyisini 350 ye alırsınız. Çok farklılar aslında kıyaslamak doğru değil çok fazla.
Kendiniz de yapabiliyorsanız çin malı motosikletlerde aşırı ucuz olan bakımdır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri