motor'un başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesidir.
bu arıza eğer motordaki sıcaklık çok yükselirse ortaya çıkar. Araçtaki yağ ve soğutma suyunun az olması yatak sarma arızasının en büyük etkenleridir. yağ pompası işlevini kaybederse yada motor yağsız kalırsa motorun parçaları arasında inanılmaz büyük bir sürtünme ortaya çıkar, bu olaya yatak sarması denmektedir.
Yağsız kalma durumunda oluşan sürtünme ile krank mili, yataklar, piston kolu bağlantısı aşınmaya başlar. dönemez hale gelirler ve sonunda sıkışırlar. eğer aracın yatak sardığından şüpheleniyorsanız aracı hemen durdurup çekici ile servise çektirmeniz hasarın boyutunun büyümesini engeller.
Motorun yağsız kalması durumunda oluşan durum.
Şöyle ki istanbul park'ın 8. virajı sola doğrudur, yağ pompası sol tarafta olan renault grubu için hoş olmayan durumlar oluşabiliyor. Yağ pompası yağ çekemeyince motora da gönderemiyor, yağsız kalan motor yatak sarıyor. Benim bildiğim bunu yaşayan 2 adet renault sport mevcut.
Yağın/suyun az olması yada hiç olmaması durumunda, yada yağ pompası pompası görevini yapamayacak seviyeye geldiğinde motorda sürtünme büyük oranda yükselir. Tabiri caizse, piston ve silindirler birbirlerini zımparalar.
yağ soğutucu,yağ pompası sorunlarında motor sesi ile başlayan hadise. sesi erken farkederseniz yırttınız. yoksa yüklü fatura
En kısa tanımıyla vahim bir durumdur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri