motorun hararet yapması, soğutma sisteminin işlevini eksik olarak yerine getirmesi nedeniyle motor su sıcaklığının normalin üstüne (80-90 derece) çıkması durumudur. kaputtan sağından solundan buharlar yükseliyorsa, büyük ihtimalle bu durumla karşı karşıyasınızdır.

motoru zorlayacak birçok durum olmasına karşın ipini çekecek iki sorun vardır: yağsızlık ve hararet. keza diğer sorunların da temelinde bu yatar.

hararetin yükselmesine neden olacak faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

*uygun vites ve hızda gidilmemesine bağlı aşırı zorlama,
*radyatör peteğinin dışardan gelen toz, çamur gibi etkenlerle tıkanması,
*soğutma hattındaki kaçak nedeniyle suyunun azalması,
*soğutma fan kayışının bağlantılarının gevşemesi veya kopması,
*soğutma suyu kanallarının tıkanması,
*motor yağının azalması,
*termostatın arızalanması veya yanması olarak listeleyebiliriz.

soğutma işi araba için kritik önem taşır. yüksek ısıya maruz kalan motor segmanları, supapları ve yatakları deforme olarak kullanılmaz hale gelebilir. motor rektifiyesine kadar işler gidebilir. ki bence daha sonra atın gitsin arabayı. bu yüzden arabayı kullanmaya başlamadan önce rölantideki motor suyunu bir kontrol edin.

motorun hararet yapması halinde -o an yapılabilecek- işlemleri ise şöyle özetleyebiliriz:

genelgeçer kanı olarak hemen sağa çekip motoru stop etmek bazen daha çok zarar vermenize neden olabilir. duruma göre hareket etmekte fayda vardır. rampa aşağı giderken böyle bir durumla karşılaştıysak, uygun viteste gaza basmadan inerek devirdaim pompasının yüksek frekansta çalışmasını sürdürerek harareti düşürmeye çalışabiliriz.

rölantide çalışmasına devam ederek silindir kapak contasının yanmasını engellemeliyiz. hemen kapatırsak motor suyunun soğumasına yardımcı olan sistemleri de durdurmuş oluruz. -fan gibi soğutma işlemine yardımcı olacak parçalarda arıza varsa eğer, kapatmak daha mantıklı olabilir. duruma göre değerlendirme yapmalıyız-

iç havalandırmayı sıcak açarak -klima değil, radyatörden gelen ısı- bir nebze de olsa sıcaklığın belli bir kısmını içeri yollayabiliriz.

yüksek sıcaklıktaki su deposu kapağını açmak pek mantıklı bir hareket değildir. zira basınçtan dolayı hem kapağı fırlatabilir hem de içeriden fışkıracak sıcak su sizi yakabilir. belli bir sıcaklığın altına indikten sonra su ekleme işlemi gerçekleştirilebilir. ki sıcak suya soğuk su eklemesi yaparsanız, blokları çatlatabilirsiniz. ılık ve temiz saf su kullanmanız gerekmektedir.

bu işlemleri yapmanız o anlık ısının düşmesine yardımcı olacaktır. sorun aşırı zorlama veya radyatör peteklerinin kirlenmesi değil ise bir çekici ile, veyahut imkan yoksa sık sık kontrol eşliğinde -motor ısınmadan molalar vererek- ufak ufak en yakın servise veya güvenli noktaya ulaşmanız gerekmektedir.

hararet ufak bir sorun değildir, göz ardı edilemez. sıcaklık düştüğünde tekrar yola koyulup normal seyrinize devam edemezsiniz.
tümünü gör
ilgili galeri