motorun hararet yapması, soğutma sisteminin işlevini eksik olarak yerine getirmesi nedeniyle motor su sıcaklığının normalin üstüne (80-90 derece) çıkması durumudur. kaputtan sağından solundan buharlar yükseliyorsa, büyük ihtimalle bu durumla karşı karşıyasınızdır.

motoru zorlayacak birçok durum olmasına karşın ipini çekecek iki sorun vardır: yağsızlık ve hararet. keza diğer sorunların da temelinde bu yatar.

hararetin yükselmesine neden olacak faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

*uygun vites ve hızda gidilmemesine bağlı aşırı zorlama,
*radyatör peteğinin dışardan gelen toz, çamur gibi etkenlerle tıkanması,
*soğutma hattındaki kaçak nedeniyle suyunun azalması,
*soğutma fan kayışının bağlantılarının gevşemesi veya kopması,
*soğutma suyu kanallarının tıkanması,
*motor yağının azalması,
*termostatın arızalanması veya yanması olarak listeleyebiliriz.

soğutma işi araba için kritik önem taşır. yüksek ısıya maruz kalan motor segmanları, supapları ve yatakları deforme olarak kullanılmaz hale gelebilir. motor rektifiyesine kadar işler gidebilir. ki bence daha sonra atın gitsin arabayı. bu yüzden arabayı kullanmaya başlamadan önce rölantideki motor suyunu bir kontrol edin.

motorun hararet yapması halinde -o an yapılabilecek- işlemleri ise şöyle özetleyebiliriz:

genelgeçer kanı olarak hemen sağa çekip motoru stop etmek bazen daha çok zarar vermenize neden olabilir. duruma göre hareket etmekte fayda vardır. rampa aşağı giderken böyle bir durumla karşılaştıysak, uygun viteste gaza basmadan inerek devirdaim pompasının yüksek frekansta çalışmasını sürdürerek harareti düşürmeye çalışabiliriz.

rölantide çalışmasına devam ederek silindir kapak contasının yanmasını engellemeliyiz. hemen kapatırsak motor suyunun soğumasına yardımcı olan sistemleri de durdurmuş oluruz. -fan gibi soğutma işlemine yardımcı olacak parçalarda arıza varsa eğer, kapatmak daha mantıklı olabilir. duruma göre değerlendirme yapmalıyız-

iç havalandırmayı sıcak açarak -klima değil, radyatörden gelen ısı- bir nebze de olsa sıcaklığın belli bir kısmını içeri yollayabiliriz.

yüksek sıcaklıktaki su deposu kapağını açmak pek mantıklı bir hareket değildir. zira basınçtan dolayı hem kapağı fırlatabilir hem de içeriden fışkıracak sıcak su sizi yakabilir. belli bir sıcaklığın altına indikten sonra su ekleme işlemi gerçekleştirilebilir. ki sıcak suya soğuk su eklemesi yaparsanız, blokları çatlatabilirsiniz. ılık ve temiz saf su kullanmanız gerekmektedir.

bu işlemleri yapmanız o anlık ısının düşmesine yardımcı olacaktır. sorun aşırı zorlama veya radyatör peteklerinin kirlenmesi değil ise bir çekici ile, veyahut imkan yoksa sık sık kontrol eşliğinde -motor ısınmadan molalar vererek- ufak ufak en yakın servise veya güvenli noktaya ulaşmanız gerekmektedir.

hararet ufak bir sorun değildir, göz ardı edilemez. sıcaklık düştüğünde tekrar yola koyulup normal seyrinize devam edemezsiniz.
hararet göstergesi'nde ibre 80-90'ları geçmiş, 100'ü devirmişse meydana gelmesine ramak kalmış hadise.
geçici çözümleri uygulayıp motoru soğuttuktan sonra acilen kendinizi en yakın tamirciye atmanız gerekir.
arabadan motoru alın, geri neyi kalır ki?
eski tip arabaların başına sıklıkla gelen hadise. özellikle taksi şöförleri yanlarında ufak bir bidonla su taşırdı bu ihtimale karşı. yeni arabalarda pek karşılaşılmasa da arabada temiz litrelik su olması faydadır. seviye çizgisi gözükmüyorsa depoda, tamamen doldurmayın radyotör peteğinin seviyesini geçmesi kafidir.
Kaloriferi sonuna kadar açmak büyük fayda sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken husus klima değil. Genelde eski arabalarda bulunan bildiğiniz kalorifer. Direkt motorun sıcaklığı ile çalışır. Önünüzde trafik varsa eğer daha fazla ilerlememek en iyisi. Fakat durduğunuz yerde stop etmemek gerek, bir süre bekledikten sonra dahi kontak tam kapatılmamalı ki akü devre dışı kalarak radyatör fanının çalışmasını da kesmesin. Yol boşsa eğer gerekli devirlerde aracı sürmek en doğru yöntem olacaktır. Radyatöre ne kadar çok hava girerse bu hararetin düşmesinde etkili rol oynayacaktır. Ha ne oldu, hararet çok yükseldi artık dumanlar çıkıyor. Böyle bir durumda aracı daha fazla hareket ettirmemek gerek, dikkatli olarak kaput açılmalı ve radyatöre direkt olarak dışarıdan su müdahalesi yapılmalıdır. Kapağını açarak değil. Sonrasında zaten motor ya conta yakmıştır ya da bazı hortumlar mefta olmuştur. Usta gelene kadar aracı çalıştırmamak en iyisi olacaktır.
yazın gelmesiyle klimaların çalışmaya başlaması ve akabinde ortaya çıkması muhtemel sorun. radyatör suyunu, hortumunu, motor yağını ve klima tertibatının elden geçirilmesi tedbirdir.
uzun yolda sinek ve bilimum börtü böceğin ön ızgaradan radyatörün peteğinin aralarına dolması sonucu motorun kendini yeterince soğutamaması olayı.
yaz günü başa gelebilecek en kötü hadise. zaten hava sıcak bir de sen vurma yar...
sağlıklı bir araçta normalde olmaması gereken durum. senede bir kere soğutma sıvısı değişmekten ölünmez. her hafta olmasa bile ayda bir 10 saniye efor harcayarak su seviyesi kontrolü yapılmalı. su yerine kaynama noktası 180-190 dere olan soğutma sıvıları tercih edilebilir. en azından sistem soğutmaya devam edecektir. bir de su bazlı olmadığından korozyon ve paslanma da yapmıyor diye biliyorum. türkiyede evans diye bir marka var, onun dışında var mı bilmiyorum açıkçası. ey sözlük sahipleri gidip bir konuşun da indirim alın, toptan alalım da yaz günü herkesin yüzü gülsün.
vosvos gibi eski arabalar ile uzun yola çıkıldığında karşılaşılan durum. yüksek hızda rampa çıkıyorsanız tepeye varamadan sağa çekmeniz gerekebilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri