sadece otomobil motorunun değil, benzinle çalışan tüm motorların çalışmasında üç temel mekanizma söz konusudur. bunları; ateşleme, silindirlerde sıkıştırma yani kompresyon ve hava&yakıt karışımı olarak adlandırabiliriz.

sorunlar genellikle ateşleme ile ilgili olsa da yine de sorunu bulmak için daha net çözüm yolları denemekte fayda var.

mesela; marşa bastığınızda motor normal olarak çalışmıyorsa, bunun sebebi ya akünün bitmesi ya da marş motorundaki arızadır. eğer farların parlaklığında ya da arabanızın diğer elektrikli aksamlarında bir sorun fark ederseniz, akünüz ya zayıftır ya da akü bağlantısında bir problem vardır. akü ile ilgili problemlerin çözümü için sizi akü bitmesi durumunda yapılması gerekenler başlığına alabilirim. he aracınız yeniyse ya da akünüz yeniyse bence ilk işiniz, bir servise gidip sorunun nedenini öğrenmek olmalı.

marş sırasında farlarınız parlak olarak kalıyor ve değişmiyorsa; sorun büyük ihtimalle ya marş, ya kontak anahtarı ya da rölededir. Size de servis yolu gözüktü maalesef.

marş yaparken farlarınız zayıflıyorsa, çok büyük ihtimalle problem yine aküdendir. diğer ihtimaller ise marş ya da şaşi topraklama kablosu olabilir.

hadi bu sorunlar kolaydı, bir şekilde çözdünüz. ya sorun beklenenden de büyükse.

eğer marşa bastığınızda motor, ilk çalıştığı zamanlardaki gibi dönüyor fakat çalışmıyorsa ya benzininiz yok (ki böyle bir durumda arabanızı satın, toplu taşımaya yönelin. araba sizin neyinize!) ya da yakıt filtreniz, yakıt enjektörleriniz tıkanmış olabilir veyahut da yakıt pompası ya da ateşleme kısmında bir sorun meydana gelmiş olabilir. benim tavsiyem burada; motoru sökün ve sorunu çözmeye çalışın. eminim ki 15-20 gün içerisinde sorun hakkında bir fikriniz olacaktır. şaka yapıyorum tabii ki, hemen soluğu adam akıllı bir serviste alın.

peki ya motorunuz birden stop etti ve sonra bir daha çalışmadı. bunun muhtemel sebepleri ne olabilir diye düşünmeyin diye oturdum yazdım.

ya yağmurlu bir havada aracınızı kullandınız ya da motoru yıkadınız. bilmediğiniz işlere neden karışıyorsunuz, neyse. bu durumda motoru açın ve bujileri, distribütörü ve yüksek voltaj kablolarını kontrol edin. ıslanmışlar değil mi? hemen kuru ve temiz bir alın ve bu parçayı/parçaları silin (kontak kapalı olacak tabii artık bunu da söyletmeyin kardeşim). kuruttuktan sonra da hani olmaz ya olur da motorun boğulmuş olma ihtimaline karşı gaza sonuna kadar basarak yeniden marş yapın.

eğer ki sevgili motorunuz, akü kablolarını çıkartıp takmanıza rağmen çalışmıyor ise; bu sorun için tam bir türk taktiği olan kapa-aç ya da sok-çıkar taktiklerini deneyebilirsiniz. hatta pozitif kablonun "+", şasi kablosunun ise "-" ucuna bağlandığından emin olun. daha önce de defalarca belirttiğim gibi, bunları ters takarsanız motora ya da elektrik aksama zarar verebilirsiniz.

Şimdi diyelim ki; motor aşırı ısındı ve stop etti. Soğuduktan sonra tekrar çalışmazsa ayvayı yediniz. piston kırılmış olabilir, supap eğilmiş ya da conta gitmiş olabilir. Durum ciddi beyler bayanlar, hemen bir profesyonel destek alın.

Peki ya soğuduktan sonra tekrar çalışırsa ne olacak? Şakaya gelmez, acilen bu 'aşırı ısınma'nın sebeplerini bulmalısınız. Tabii ki ilk işimiz, soğutma sıvısının eksip olup olmadığını kontrol etmek olacak. Baktınız su az, su ilave edebilirsiniz. Suyun düşmesi gereken minimum seviye orada çizgilerle gösteriliyor zaten. Ama şu işi motor sıcakken yapmayın gözünüzü seveyim. Bunlar dışında su pompasına ve kayışa da bakın. Kayışlar zamanla gevşeyebilir; kağıt, yaprak hatta kedi falan girmiş olabilir. Baktınız sorunu çözemiyorsunuz, direkt bir servise götürün aracınızı.

Eğer sorunun yağ basıncı ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız, yağ seviyesini ve daha bilinen bir durum olan; motor altından yağ kaçırma durumu olup olmadığını kontrol edin.

Motor stop etmeden önce vurma sesi, tıkırtı, ıslık gibi abuk subuk sesler duyduysanız durum ciddidir. motora kedi girdiğinde ben de aynısını yaşamıştım. kayış gevşemiş ya da kopmuş olabilir. çekicinin telefon numarasını çevirmeye başlayın.

motor stop etmeden önce egzozda duman fark ederseniz; bunun birçok sebebi olabilir. ben buradaki dumanı renklerine göre ayırarak işinizi kolaylaştırayım:

beyaz duman: motora conta bozukluğu, kırık veya çatlaklardan soğutma sıvısı girdiğini gösterir.

koyu/siyah duman: motor boğulmuştur ya da bir ihtimal bujilerden bazıları ateşleme yapmıyordur.

mavi duman: motor aşırı yağ yakıyor demektir. ilk benzincide durup yağı takviye edin. bir tane de yedek alın ki ilk servis noktasına kadar gidebilin.

yani biliyorum ki hepiniz akıllı insanlarsınız ama yine de uyarayım; araçtan yoğun bir benzin kokusu geliyorsa, yangın tehlikesi var demektir. hemen sağa çekin, kontağı kapatın ve aracın dışına çıkın. ya da aracınızın yakınında bir sigara yakın, zaten bu zalim dünyada yaşamak, ölmekten daha zor.

marş motoru motoru döndürmüyor ya da çok yavaş döndürüyorsa, sebepleri şunlar olabilir: zayıf/boşalmış akü, akü uçlarının kötü bağlanmış olması, marş sorunu, motorun kendi has sorunları (yağ olmaması falan).

Marş motoru, motorunuzu çok hızlı döndürüyorsa silindirlerde basınç oluşmuyor demektir. bunun da sebebi; kırık piston, segman veya kopmuş trigger kayışı gibi havadan sudan sebeplerdir.
Sanırım sözlüğün en bilgilendirici yazılarından bir tanesine ev sahipliği yapan başlık.
araç eğimli bir zeminde kalmış olabilir.
şaka değil ciddiyim, eğer benzininiz az kalmışsa ve uzun bir süre (2-3 saat bile yeter) eğimli bir zeminde park halinde bırakmışsanız benzin deponun bir noktasına toplanmış ve bu yüzden motoru ateşleyemiyor olabilir.

yaşanmış hikayedir. araba bozuldu diye feryat figan etmiştim.
Eğer kontağı çevirince marş motorundan hiçbir hareket ve ses gelmiyorsa ancak enjektör sesi duyuyorsanız marş motorunuzun kömürleri bitmiş yada sıkışmıştır. uygun büyüklükte bir tahta yada başka bir sopa ile marş motorunun yanlarına fazla sert olmayacak şekilde tık tık vurarak kömürleri 2-3 marş daha alacak şekilde kurtarabilirsiniz belki sonra vakit kaybetmeden sanayinin yolunu tutarak kömürlerini değiştirtin marş motoru bu şakaya gelmez bozulursa araba park yerinde kalıverir.
bunlar da ilginizi çekebilir