kaputun altından normalin dışında gelen sesleri ilişkilendirebileceğimiz arızalar silsilesi. hergün düzenli olarak arabaya binen kullanıcıların rahatlıkla ayırt edebileceği sesler bütünüdür.

motorda yüzlerce parça bulunur ve hemen hemen herbiri arıza durumunda karakteristik sesler çıkarabilir.

*volan bağlantılarında boşluk bulunuyorsa, ana yataktan gelen vuruntuya ek olarak daha çok çıkırtı halini alır. volan gevşek bağlandıysa, araç viteste değilken yüksek rölantide kontağı kapatırız ve çıkır çıkır ederse soluğu tamircide almanızda fayda var.

*motorun ana yatağında fazla boşluk bulunuyorsa, boğuk kuvvetli vuruntulardan anlayabiliriz. iki farklı yolla tespit edilebilir. birincisi ateşleme bujilerine kısa devre yaparak veya sökerek buji silindirlerine ait olup olmadığını çözebiliriz. yüksek vites ve düşük hızda ya da rölanti halinde kolaylıkla test edilebilir. diğer bir ihtimal ise motorda kullanılan yağın çok ince oluşu nedeniyle yatakta vuruntu oluşabilir. adi yağ kullanımında piston hareketlerinin yağı bir çırpıda incelteceği için vuruntu hissedebiliriz.

*ana yatak sesinden farklı olarak piston kolu yatak sesi tespiti daha güçtür. daha çok kedilerin motora girmesiyle atlayan dişlilerin sebep olacağı bir arıza türü ve oldukça masraflıdır. gaz kelebeğini elimizle açarız, bıraktığımızda boşluğu fazla olan biyel yataklarının sesi gelecektir. tek tek bujileri sökerek hangi silindire ait olduğunu bulabiliriz. ilk fırsatta motor indirilmeli ve yataklar revize edilmelidir. bu şekilde kullanmaya devam edersek, olayın bize faturası giderek kabaracaktır.

*yatak sesinden farklı olarak pistonun çıkardığı ses ise, daha boğuk, tok ve uğultulu şekilde olur. daha çok tokmak kıvamındadır. sesin senkronizasyonundan ayırt edilebilir. eksene tam oturmayan piston kolu çarpmaya sebebiyet verebilir. böylece kısa sürede yataklarda aşınma oluşacak, silindirdeki karışım verimli yanamayacak ve motorun gücü, çekişi düşecektir.

*bir üst versiyonu ise piston piminden gelen sestir. bunu ayırt etmek oldukça zordur. piston pim sesi, keskin ve çift vuruntu halinde olur. yüksek vites ve düşük hızda anlaşılması daha kolaydır ancak diğer seslerle rahatlıkla karıştırılabilir. pim diyip geçilmesine karşın silindir yüzeyini paramparça edebilir.

*piston segmanlarının sesleri, volan dişlisinde olduğu gibi çıkır çıkır eder ancak supap seslerine daha çok benzer. volandan ayıran özelliği gaza basılınca segman sesleri daha belirgin hal alır. sebepleri arasında piston ve silindir arasındaki boşluğun fazlalığı, deforme olan silindir yüzeyi, segman yuvalarının kırılması bulunabilir.

*supap sesleri, segman sesine nazaran daha tiz ve nettir. sebepleri arasında aşınma en büyük olasılıktır. tornaya verilerek ucu taşlanır. ikinci bir ihtimal supap yayları zayıflamış ya da sıkışmış olabilir.
tümünü gör
ilgili galeri