motorlar belli bir kilometreden sonra yağ yakmaya ve duman atmaya başlar.
motorun ömrünün son günlerinin belirtisidir bunlar. bu tarz problemler başladıktan sonra herkesin aklına ilk olarak 'segman atmak' gelir. gömleklerin durumuna bakılıp eğer iyi ise pistonların da iyi olduğundan emin olmak gerekir ilk olarak. bu durumda segman atmak mantıklı olacaktır. maliyet düşecektir.
genellikle komple motor yapmanın maliyetinin 4'te 1'i kadar tutar.
segman atma konusunda iyi bir usta ile çalışmak mühimdir. her ustanın kolayca yapabileceği işler değildir.
bu sebepten dolayı ustanızdan emin değilseniz başka usta arayın.
genelde taksicilerin kullandığı tabirdir. segman atmak onlar için sıradan bir mevzudur ve motorun bozulmuş olduğu anlamına gelmez. sonuç olarak motorun içindeki parçalar da ömürsüz parçalar değildir. o yüzden segman atılması çok da büyütülecek bir mevzu değildir.
çok da korkulacak bir mevzu değildir. ömrü bitmiş olan her araba için yapılması gereklidir.
gömlek - piston ikilisi kapak açıldıktan sonra iyi çıkarsa dükkanda bayram havası esmeye başlar.
Taksicilerden bol bol duyduğumuz söylem.
yanma odasında sıkıştırma yapılırken silindir gömlekleri ile segmanlar arasından basınç kaçıyorsa yapılması gereken işlemdir. ikinci el araç alırken aslında ilk bakılması gereken şeylerden birisi, kontrolü de kolay yani, sıkıştırmayı ölçtürcen anlarsın motorun durumunu.
sıkıştırma oranı eskisine göre düşükse 0.0 oranında orijinal segman atılarak devam edilir, lakin silindir gömleğinde de çok fazla çarık çürük çizik varsa iş rektefiyeliktir. silindir gömleği önce honlanır yani içerden aşındırılıp daha geniş çaplı pürüzsüz bir silindir elde edilir, aşındırma ölçüsüne göre de 0,025 0,050 0,075 diye binde 25 lik artan oranlarda uygun segman ve piston takılarak devam edilir.
Atmosferik makinali araclarda beyaz duman geliyorsa (yanma odasına yağ karışıyorsa) %70 ihtimalle bu arkadaş sebebiyledir
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri