Bujilerin yağlanmasına sebep olabilir, ateşlemeyi zayıflatır, yakıt artar, kalkışlarda titreme meydana gelir, egzoza çok yük biner, yağ keçelerini yırtabilir. Bir çok zarar vardır, siz en iyisi mi kontrol edip yağ koyun.
Yağ çubuğu veya ölçüsünün belirtmiş olduğu alt ve üst sınırlar içinde mutlaka olması gerekendir.
Fazla olursa keçeleri patlatır, az olursa yağlama azalır her türlü motoru kucağa alırsınız.
Son bakımda biraz fazla gelmişti. Durumun sonuçlarına göre derhal fazlalığı çektirmem gerektiği durumdur.
Adam çubuk koymuş doğru seviyeyi gör diye, kitapçıkta da yazıyor ne kadar konması gerektiği. Sen gidip fazla koyuyorsan kusura bakma kardeş.
türkiye'de profesyonelce yapıldığın pek yaşanmayan ama yurt dışında genellikle herkes kendi işini yaptığından dolayı bol bol yaşanan durum. bir kaç kere yanlış yaptıktan sonra doğruyu öğreniyor insanlar, bu yüzden hemen hemen tüm petrol istasyonlarında yağ çekmek için aparat mevcut.
Hahah genelde millet yağ koymayı unutur aksatır yatak sarar ne biliyim sekmanı falan yer. Fazla koyma olayını ilk defa duyuyorum. Arap bol bulduğu yağı jeepine sürermiş deyimi tam yerini bulmuş desenize
Fazla olması az olmasından daha zararlıdır tabi abartı olmayan mikarlardan bahsediyorum.koyarken az olsunda fazla olmasın düşüncesiyle haraket etmek lazım.
206 aracımın başına gelmiş olay. Tamamen sanayideki işgüzar, eğitimsiz, kulaktan dolma bilgilerle iş yapan ve kendini geliştirmeyen ustalardan kaynaklı.
Aracımın kullanım kılavuzunu buldum internetten. Alttan boşaltılırsa 3 litre ve vakumla çekilirse 3.2 litre yazıyor.
Benim aracıma 1.5 senedir tam 4 litre yağ koyuyorlar. Neredeyse %25 fazla yağ var yani. Hele aracımda aşırı yakıt sarfiyarı var. 1.4 75hp otomatik aracım şehir içi 11.8 litre yakıt tüketiyor. Aynı zamanda dizel gibi gürültülü çalışıyor. Bunların fazla yağ ile alakası var mıdır? Ne yapmam gerek? Size zahmet özelden bilgilendirin...

Edit: Petrol istasyonunda yağ pompası varmış. Yağ çubuğunun ordan çektik. Bu seferde fazla çekmişiz. Shell'den 1 litrelik 10w-40 alıp yarım litre döktüm. Her şey tamam.
Arabanın sesi soluğu değişti, rahatladı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri