bizim gibi adamların en sevdiği şeydir; tertemiz bir otomobile binmek. araba motoru yıkamak da bu prosesin bir paçasıdır. çoğu kişi bunun riskli olup olmadığını merak ediyor, bu konuya biraz açıklık getireyim dedim.

bu işlem motorun içini kapsamıyor, bu konuda bir anlaşalım. motorlar yapıları gereği tozu, toprağı ve pisliği motorun içine almazlar. pislenen aslında motor değil kaputun içidir.

motor yıkanırken dikkat edilmesi gereken noktalar sadece elektronik aksamlardır, yani sensörler ve kablolar. bu sebepten dolayı yıkama anında basınçlı su kullanılmamasına özen gösterilmelidir. basınçlı su özellikle sensörlerin zarar görmesine sebep olabilir.

bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise; turbo ve motorun yeterince soğumuş olması gerekmektedir. kıpkırmızı olmuş bir turboya soğuk ve basınçlı su ile girmeniz çok güzel sonuçlar bırakmaz.

madde madde yazmak gerekirse;

- motor ve turbo soğumuş olsun.
- motor beyni, alternatör ve hava filtresi naylon torba ile kapatılsın.
- basınçlı su kullanılmasın.
- inatçı kirleri fırça ve şampuan ile yumuşatmalısınız.
Akü, alternatör, beyin(bazı araçlarda davlumbaz içi konumda olduğundan sorun yoktur), açıktaki map/maf sensörleri kapatın. Motoru minimum 2 saat soğutun kaput açık halde. Kaput içindeki keçeyi vs sökerek daha etkili temizlik yapabilirsiniz. Herkes motoru önden(ızgaranın orada durarak) yıkadığı için iç kısımı unutur ve fan toz-çamur ikilisiyle bir arada birlikteliğine devam eder. Siz bu hataya düşmeyip aracın çamurluk hizasında durup iç kısımdan da dışa doğru su tutmanızı ve fanınızı temizlemenizi tavsiye ederim. Hem radyatör ve varsa coolera biraz su gelir ve az bişey temizlemiş olur.
Motora gerekli maskeleme işlemlerini yaptıktan sonra, su tutup genel bi çamuru tozu indirip ardından kaput içinden başlayarak,motor temizleyici kimyasallar (sonaxın gri şişede vardı ben memnun kalmıştım) sıkıp bir fırça ile fırçalayıp ardından durulayarak ve üstündeki poşetleri söküp motoru çalıştırarak kurutun. Kuruyunca silikonsuz ve yağsız bir trim parlatıcı ile (tercihen antistatik) isteiğinize göre motor içindeki plastik parçaları parlatabilirsiniz.
Benzinli araçlarda bujilerin olduğu kısımlara fazla su tutmamaya özen gösterin.
Eski araçlarda kolay kolay birşey olmazda akü,alternatör,distribütor .vs gibi elektrik olan parçalar izole edilirse.
Yeni araçlarda durum biraz sıkıntılı çok fazla elektronik parça olduğu için yıkamayı şahsen tavsiye etmem en güzeli tozlu kısımları temizleme fısfısı sıkıp mikrofiber bezle silmek.
Bu basligi gidip ustaya sorsan, "Ya elleşme işte sanane kardesim, bin git arabana." der. Firca yediginle kalirsin.
Bir laf vardı ama hatırlayamadım. Dizel motor yıkanır benzinli motor yıkanmaz mıydı yoksa benzinli motor yıkanır dizel motor yıkanmaz mıydı.. Gerçi araba yıkamaya gittiğimde o güzelim motosikletleri direkt basınçlı su ve köpük ile yıkadıklarına defalarca tanık da olmuştum. Galiba benzinli motor yıkanır dizele dokunulmaz idi cevabı.
neden yıkadığın önemli tabi. çölde off-road yaptıysan felan yıkat serinlesin mis koksun eyvallahta amacın ne? kaput açık gezip çaçalık mı yapacaksında yıkatasın.
Zararlı mıdır' dan ziyade gerekli midir sorusunun sorulması gerektiği kanaatindeyim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri