Seçimi motorun ömrü ile oldukça doğru orantılı olan, kalın yağ mı ince yağ mı diye kara kara düşündüren konulardan bir tanesidir.

Doğru bilinen yanlışlar ile başlayalım:

1) 10w60 halkımızın yağ ile ilgili her durumda koşa koşa aradıkları yağdır. Onlara göre bu en kesin çözümdür, çünkü en kalın yağ en iyisidir. Motorun içi ile ilgili herhangi bir işlem yok ise 10w60 yağ kullanmak saçmalıktır. En büyük yanılgıdır, kullanmayınız.

2) Yağ değişimi sırasında çıkan yağın rengi size hiç bir şeyi göstermez. Her yağın çalışma sıcaklıkları, karterinizin temizliği falan farklıdır. Aldanmayın.

3) Eğer motorunuzda yağ eksiltme gibi bir durum var ise, 10w60 yağ koymak sadece problemin üstünü örter, problemi çözmez. Motorunuz hala yağ eksiltmektedir, sadece yağınız kalın olduğundan eksiltememektedir.

Aracınız için önerilen viskoziteye sahip olan yağdan başka yağ tercih etmeyin. Çok mecbur kalırsanız 1 numara kalını 'mecburiyetten' tercih edilebilir. Piste gibi atraksiyonlara girecekseniz ya Motul eğer yoksa Mobil 1 tercih edin.
Yağ alırken 'en ucuzunu ver' diyen milletimiz için fazla olan açıklamadır.

Yağ markası öneren kişiden uzak durulması gereken konudur. Yağ markası öneren bol keseden sallıyordur, markaların arasındaki farkı son kullanıcı olan sizin anlamanız pek mümkün değildir zira laboratuvar koşullarında adezyon, kohezyon gibi ölçümlerin sonucunda ancak ölçümleme yapılabilir.

Özetle bilinen markaların çok fazla birbirinden farkı yoktur önemli olan doğru viskozitedeki yağ kullanın.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri