periyodik olarak değiştirdiğimi motor yağı hakkında aslında çok bir şey bilmiyoruz. özellikleri nedir? neden önemlidir? çeşitleri nelerdir? gibi sorulara biraz cevap bulalım istedim.

ham petrolden üretilmiş olan yağlar madeni yağdır, motor için sağlıklı değildir. kullanılması gereken yağlar, katkılar kullanılmış olan yağlardır. bunun başlıca sebepleri için bu katkıların ne işe yaradığına bakmak gerek:

1- yağın düşük sıcaklıklarda çok kalınlaşmasını önler. aynı şekilde soğuk havalarda da motorun daha az sürtünme ile çalışmasını sağlar.

2- çok yüksek sıcaklıklarda motor yağının yağlama özelliğinin kaybolmamasını sağlar. bu sayede motor içindeki bir çok parçanın korunması sağlanır.

3- köpürmenin önüne geçer ve yağlama kalitesini arttırır.

genel olarak motora yağını görevleri ise:

1- sürtünmeyi en aza indirmektir. bu motor ömrü için en önemli unsurdur, ve motor yağı kullanmamızın en büyük sebebi de budur.

2- sıvı conta görevi görür ve kompresyonun düşmesini engeller. piston, segman, silindir arasındaki kaçakları minimize eder.

3- pek kimsenin bilmediği diğer özelliği ise, motor içi sıcaklığın düşmesini sağlamasıdır. bunun sebebi karterdeki yağın motor içindeki yağdan daha soğuk olmasıdır. karterdeki yağ ne kadar soğuk olursa motor içine basılan yağ o kadar sıcaklığı düşürebilir.

gerekli diğer bilgiler için:

(bkz: motor yağı değişimi)

(bkz: motor yağı seçimi)

(bkz: motor yağının bozulma sebepleri)
Shellin doğalgazdan ürettiği yağ kullanılabilir
chip tuning işlemi yapıldıktan sonra çok daha önem arz eden özelliklerdir. yağ çok daha fazla ısınır, aşınmalar bu yüzden fazlalaşabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri