motorun yaşam kaynağı olan yağın kirlendiğinde değiştirilme prosedürü. motorun hemen hemen tüm parçalarının sağlıklı bir şekilde çalışması için motor yağı olmazsa olmazdır. yağın kirlenmesi ve incelmesi durumunda işlevini kaybetmesi yağla işgören tüm mekanik parçaların aşınıp daha büyük zararlar vermesine sebebiyet verebilir.

belli bir zaman veya kullanım aralığı vermekten ziyade yağ seviyesini kontrol ettiğimiz motorun üstünde yer alan yağ çubuğundan rengi de anlayarak değişim zamanının geldiğini anlayabiliriz.

normalde pahalı olmayan bu değişim, servislerde, sanayide ve hatta büyük benzin istasyonlarında bile yapılabiliyor. ancak kendiniz yapmak istiyorsanız, merak etmeyin oldukça basit bir işlem.

ihtiyacımız olanlar,

*servisten veya kullanım kitabından edineceğimiz bilgi doğrultusunda uygun yağ,
*yeni yağ filtresi
*ayarlı pense, yaprak anahtar veya alyan anahtar
*5-6 litrelik kirli yağın akacağı geniş bir kap, hazne
*eldiven, birkaç parça bez ve bol miktarda dikkat!
*portatif tekerlek rampaları

yapılması gerekenler,

*aracın altına girebilmenizi sağlamak için aracın ön tarafı dikkatle portatif rampalara çıkarılır
*manuel viteste 1'e, otomatik viteslerde park konumuna alınır
*tüm pis yağın rahat bir şekilde süzülmesi için işlem öncesinde motor bir süre açık bırakılır ve uygun sıcaklığa yükseldiğinde durdurulur
*vakum oluşmaması için motorun üstündeki yağ kapağı da açık bırakılır
*boş kap, aracın altındaki yağ karterinin altına uygun bir şekilde konur ve boşaltım civatası yavaşça döndürülmeye başlanır
*az önce motoru çalıştırdığımız için akacak sıcak yağa dikkat edilir
*yağ süzülürken yağ filtresine geçeriz, usulca bu parçayı da sökerken içinden akacak pis yağ sonrası panik yapmanıza gerek yok
*yuvasını dikkatlice temizledikten sonra, zira motoru az önce ısıtmıştık, yeni filtreyi, monte edilecek kısmındaki yuvarlak hatta elimizle hafif bir yağ tabakası sürerek, monte ederiz.
*alt taraftaki işlem sona erince karterin boşaltım tıpasını geri takıp, aracı rampadan indiririz. yeni yağ konurken düz bir konumda olmasına dikkat ederiz.
*artık üstteki yağ kapağından temiz yağımızı rahatlıkla doldurabiliriz. taşmasın diye endişe duyuyorsanız, yağ çubuğundan ne kadar koyduğumuzu anlayabiliriz. yeterli miktarı koyduktan sonra motoru çalıştırıp herhangi bir sorun olup olmadığına bakarız ve motor çalıştığında bir miktarını parçalara çekeceğinden yine motoru durdurup ilave ekleyebiliriz.

yapılmaması gerekenler,

*kriko ile aracı kaldırmak tehlikelidir ve aracı yamuk olarak kaldırmanıza neden olur
*arka tekerlerin arkasına destek koyun, araç kayınca altında kalmayın
*işlem sırasında motorun çalışmadığından emin olun
*sıcak yağa dikkat edin
*alt kapağı açtığınızda sıcak yağ nedeniyle cıvatayı düşürürseniz, kabın içinden contasını almayı unutmayın
*yeni yağı koymadan motoru sakın çalıştırmayın

aslında böyle uzun uzun anlatılacak bir olay değil ama yaşanacak aksiliklere karşı tedbirli olmanız yararınıza olacaktır.
tümünü gör
ilgili galeri