Motor sporları her ne kadar motorlu taşıtlarla yapılsa da yine de göründüğünden daha yorucudur. Tecrübe, hızlı tepki verebilme ve bir takım teknikler motor sporlarının önemli detayları ama direksiyonla-gidonla, pedallarla bu kadar haşır neşir olunan bir sporda belirli kondisyona, dayanıklılığa ulaşabilmek için haliyle egzersiz yapmak gerekli. Direksiyon hareketleri uzun süre sonra tricepsler için yorucu olmakta, bunun için triceps güçlendiren hareketlerin faydalı olabileceğini düşünüyorum. Diamond push up, bench dips gibi hareketler faydalı olabilir.
Bilek kasları motor sporlarında yoğun olarak kullanılır. Barfiks akla ilk gelen vücut ağırlıyla yapılan hareketlerden biri, bilek ve kol kasları için önemli faydayı sağlar, ağırlıklar da varsa hammer curl gibi hareketlerle biceps ve bilekler için önemli katkıyı sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Yine direksiyon hareketlerini sağlayan önemli kaslardan biri de omuz kasları, omuz kasları için gelişim çeşitli şınav varyasyonlarıyla sağlanabilir. Pike push up, decline push up, side to side push up gibi şınav tabanlı omuz hareketlerine örnek verilebilir. Pedal kullanımı da gerek motor sporları, gerek uzun trafiklerde yorucu oluyor. Bu yorgunluğu azaltmak için lunge, squat ve bu hareketlerin çeşitli varyasyonları yapılabilir.
Koşu, bisiklet gibi sporlar da bacak kasları ve kondisyon için yardımcı olur. Sporu profesyonel olarak yapmadığım için aklıma bir kaç hareket geldi, bu hareketler vücut ağırlıyla yapıldığı için spor aletleri olmasa da olur. Yazdığım hareketler bir program şeklinde değil de gelişigüzel bir biçimde yazıldı. Isınmadan, hareketlerin nasıl yapılacağını yeterince okuyup izlemeden yapmamanızı tavsiye ederim.
Genelde vücudun üzerine binen yüklerden dolayı çok yorucu olan spor dalıdır. Karting yaptığınızda bile deli gibi terlemeniz, çok yorulmanızın nedeni budur. Bunun önüne geçmek için öncelikle kardiyo denilen hareketleri yapmak gerekir. Bisiklet, koşu, yüzme gibi sporlar vücudun daha dayanıklı olmasını sağlar, böylece daha zor yorulursunuz. Bunun dışında yukarıda sözü geçen hareketler bölgesel kasların gelişimi için idealdir.

Tek koltuklu yarış otomobilleri için boyun egzersizleri şarttır. Yoksa ciddi boyun ağrıları ve yaralanmalar bile geçirebilirsiniz. Bel, bacak, ön kol, arka kol gibi kasların yeterince güçlü olması araç kullanırken kendinizi çok daha rahat hissettirecektir.
bunlar da ilginizi çekebilir