uluslararası motor sporları federasyonu'na (fia) bağlı olarak yapılan her türlü yarış ve etkinliktir.

Mahali, yani yöresel yarışlar da olabilir.

ülkemizde ise federasyonu tosfed'dir.

çok geniş bir skalaya sahip olan spor çeşididir. grup halinde, takım halinde, bireysel halde birçok şekilde yapılır.

WRC, MotoGP, Formula 1, Formula 2, dtm, Nascar, Off-road, tırmanma yarışı, wtcc gibi daha birçok türü vardır. Her spor dalı gibi bu da çok emek ister ve genelde pahalı sporlar arasında yerini alır.

yetenek, çalışma, antrenman, emek gibi birçok etkenin yanında, mekanik bir spor olduğu için şansın da yanınızda olması gerektiği bir spor dalıdır.

ülkemizde akıbeti pek de belli olmayan motor sporları, günümüzde çoğu markanın dünya çapında kendini ispatlama mücadelesine tanıklık etmektedir.

motor sporları hakkında Sepp Haider'in çok sevdiğim bir söz vardır;
"Motor sporlarında hile yoktur. Pratik, pratik, pratik; kilometrelerce sür, sür, sür."
türkiye'de gelişimi çok yavaş olan etkinliklerdir. oldukça pahalı bir spor dalı olduğundan gelişimi az gelişmiş ülkelerde yavaş olur ki bu doğaldır.
Ülkemizde her şey bilenler sayesinde bu sporda da hiç gelişemedik dediğim olaydır . 80 milyonluk ülkeden ne futbolcu çıkıyor ne sanatçı çıkıyor ( istisnalar var ) ne de motor sporlarına önem veren ve bu işte iyi olan birileri çıkıyor . Bu çıkmaması her bireyin suçu değil tabi ama adam gibi alt yapı yok . Devlet yaptırır bizim paramızla bir de bize pahalıya satar sonra Sokakta gazlama piste gel . Şu sporların çoğunda hep daha önce tanıdığımız isimlerin çocukları bir yere gelebiliyor diğerlerine şans verilmiyor neredeyse .
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri