seyir halindeyken vites küçültülerek yapılan aracı yavaşlatma çeşidi. vitesi küçülterek motorun tekerleklere uyguladığı gücü limitlemiş ve dolasıyla hızlanan aracı yavaşlatmış oluruz.

genellikle büyük yüklü kamyonların, otobüslerin tercih ettiği bir fren. küçük araçların ihtiyacı yoktur. hatta motora ani devir yükleyerek zarar verme ihtimali vardır.
Sportif kullanım amaçlı üretilmemiş günlük kullanım otomobillerde de bi noktaya kadar uygulunabilir ve hatta aşırı durumlarda hayat kurtarabilir. Ancak çok extreme oranlarla kullanılırsa şanzımanı orta şerite yavaşça bırakabilirsiniz.
daha çok otobüs ve kamyon şoförlerinin kullandığı fren türüdür.

zira ağır vasıtalarda özellikle yokuş aşağı inerken veya düz yolda hızlı giderken yavaşlamak gerektiğinde sadece frenlerin kullanılması, fren diskinin ve fren balatasının çok hızlı aşınmasına neden olur. bu da söz konusu parçaların sık sık değişmesi gerekliliğini ortaya çıkarır. bu yüzden disk ve balatalara fazla yük binmesin diye motor freni kullanılır.

günümüzde artık otobüs ve kamyonlarda motor freni bir fonksiyon olarak araçlara eklenmiştir. direksiyondan kontrol edilen bu fonksiyon ile motora giden yakıt ve hava anında kesilerek aracın yavaşlaması sağlanır. fren diski ve balatalarının aşınmasını engellediği gibi yakıttan da tasarruf eder.
Yapmaktan zevk aldığım hede.

Ayrıca pürüzsüz bir şekilde yapmak için, vites düşürken heel and toe yapmak gerekir. Eğer debriyaj sert bir şekilde bırakılırsa(özellikle alt viteslerde) öne yığılma vb. durumlar ortaya çıkar. Ama heel and toe'nun nasıl yapılacağı bilinmiyorsa, vites küçültürken hafif gaz vermekte pürüzsüz bir şekilde alt vitese geçmeyi sağlar.

Ayrıca (bkz: heel and toe)
yurdum insanının "çok yakar" düşüncesi ile belki de hayatında hiç yapmamış olduğu hede. bunun yerine vitesi boşa atarak sade frene yüklenip durmayı veya yavaşlamayı tercih ederler.
birinin arabadan anlayıp anlamadığını görmenin en kaliteli yöntemlerinden biridir.
diyelim sordunuz, motor freninin ne olduğunu biliyor. bir daha sordunuz, uygulamayı da biliyor. tebrikler bir adet petrolhead buldunuz. sabaha kadar çay çorba eşliğinde aks mesafesinden emniyet sübaplarına kadar konuşabilirsiniz.
benzerileri;
(bkz: retarder)
(bkz: egzoz freni)
Yakıt tasarrufu sağlar. Uzun inişlerde frenin şişmesini geciktirir, balata yükünü hafifletir, aşınmayı azaltır.

Elektrikli otomobillerde ise elde edilen enerji batarya dolumunda kullanılır.

Çoğu otomatik araçta yokuş aşağı inerken iki kere üst üste fren yaparsanız moyor freni yaparak hızlanmanızı engeller.
bunlar da ilginizi çekebilir