Klima kompresörleri, bir kayış ile motora bağlıdır. Motorun devirini artırmak, klimanın performansını artırır mı? Yada yüksek devir klima kompresörünü bozar mı?
Sıcak havalarda ivedi şekilde kabinin soğutulması gerekebiliyor. Gerekirse bir alt devirde arabayı sürüp klima performansını artırmak, gereksiz yakıt tüketimini artırsada, haşlanmış bir kabinde terin gölün içinde araba sürmekten daha önemsiz olabilir. Bu konuda uzman yazarlarımızın yorumlarını bekliyorum.
Silinsin...
Şuradaki yazıda çalışma prensibi hakkında daha detaylı bilgi alınabilinecek konu.

Özet olarak: klima kompresörünün tasarımına bağlı olarak kendi içinde kavrama ve/veya şanzıman sistemleri bulunur. İstenen ortam sıcaklığına göre kompresörün çalışma süresi ve performansı; motorun devri, kavramanın aktif hale gelmesi ve şanzımanın iletilen torku ayarlamasına bağlı algoritma sayesinde ayarlanır.
Klima açık, uzun süreli kırmızı ışıklarda beklerken klimadan soğuk hava gelmemesinin sebebi motorun rölanti devrinde oluşu, yani devrin çok düşük oluşundandır.
elektrikli değil ise kötü ilişkidir. yakıt artar, beygirler çok değil ise çekiş azalır. sollama yaparken klimayı kapatmak zorunda bile kalabilirsiniz.
"Hanım klimayı kapat sollamaya çıkıyorum." repliği ile açıklanabilecek olan durum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri