Bir motorda iş elde etmek için tekrarlanmadan meydana gelen olayların toplamına bir çevrim denir. Dört zamanlı motorlarda bir çevrimin tamamlanabilmesi için pistonun dört hareketine gerek vardır.
Dört zamanlı motorlarda pistonun aşağı ve yukarı her bir hareketinde krank mili 180° açı yapmaktadır.
Dolayısıyla dört zamanlı motorlarda bir çevrim, pistonun dört hareketinde, krank milinin 720° açı yapması ile gerçekleşir.

Üst ölü nokta (Ü.Ö.N.): Pistonun silindir içerisinde çıkabileceği en üst noktadır. Motor üzerinde Ü.Ö.N. İşareti genellikle volan üzerindedir. Bunlar volan üzerine TDC, OT veya boyalı çizgilerle işaretlenmiştir. Günümüzde bazı motorlarda blok veya volan muhafazası üzerinde bulunan bir delikten pim yardımıyla krank mili veya volan kilitlenerek motor Ü.Ö.N.’ya getirilir.

Alt ölü nokta (A.Ö.N.):Pistonun inebileceği en alt seviyeye A.Ö.N. denir.

Strok (kurs - h): A.Ö.N. İle Ü.Ö.N. arasındaki mesafedir.

Kurs hacmi (VH): İki ölü nokta arasında kalan hacimdir.

Toplam kurs hacmi (VHT): Tüm silindirlerdeki kurs hacminin toplamıdır. 4 silindirli motorlar için VHT=4.VH dür. 1400,1600,2000… motor ifadeleri, toplam kurs hacminin cm3 cinsinden gösterimidir.

Sıkıştırma hacmi (VC): Piston Ü.Ö.N. da iken üst kısmında kalan hacimdir.

Emme (silindir) hacmi(V0): Piston A.Ö.N. da iken üst kısmında kalan hacimdir. V0=VH+VC

Toplam silindir hacmi (VT): Silindir sayısı (Z) ile silindir hacminin çarpımına eşittir. VT=V0.Z

Sente: Emme ve eksoz supaplarının aynı anda kapalı oldukları zamandır. Sıkıştırma ve genişleme sente durumunda yapılır.

Supap bindirmesi: Pistonun, eksoz zamanını bitirip, emme zamanına başladığı anda; egsoz ve emme supaplarının beraberce açık kaldıkları ana supap bindirmesi denir.

Zaman: Pistonun, silindir içerisinde iki ölü nokta arasında yaptığı bir harekete zaman denir. Bir zaman teorik olarak 180˚dir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri