Gövdenin şasi, motor ve süspansiyon sistemiyle birleştirilmiş haline verilen ad. Monokok gövdeli araçlarda, ağırlık dağılımı ve dayanıklılık üst seviyelerdedir ve üretim maliyetleri yüksektir.
esneme payı en düşük olan şasidir. rijitlik o kadar fazladır ki ara ara kırılmalar bile yaşanabilir.
Yarış otomobillerinde ilk kez Colin Chapman tarafından Lotus 25 F1 otomobili için tasarlanmıştır.
virajları iyi dönmek istiyorsanız gerekli olan şasi.
aracın sürüş ve tahrik sistemlerini taşıyan şasisi ile yük ve yolcu alanını barındıran karoserinin bir bütün, yekpâre bir yapı hâlinde olduğu gövde tipidir. şasisi karoserinden ayrı olan (body-on-frame) araçlara göre daha hafif, esneme payı daha düşük olup, daha katı bir yapıya sahiptir. buna karşılık, üretim maliyetleri biraz fazladır.

monokok şasilerin katı gövde yapısı, virajları dönme sırasında maruz kalınan yanal kuvvetlere karşı daha fazla direnç gösterir. ve belki de en önemlisi, çarpışma anında gavurların "crumple zone" dediği bir kırılma bölgesi oluşturup, çarpışmadan dolayı oluşan potansiyel enerjinin hasar gören bölgede toplanmasını sağlar.

binek otomobiller için ilk defa 1921'de lancia lambda modelinde sabit bir tavanı olmadan uygulandı. citroen traction avant modeliyle bu yapı, yolcuları kaza anında savrulmaktan alıkoyan bir güvenlik kafesine evrildi.

imalatında soğuk presleme yöntemiyle hazırlanan kalınlıkları ve karbon oranları değişik çelik profiller kapalı uçlu elektrot kaynağıyla (ve elle işlenebilen bölgelerde gazaltı kaynağıyla) tutturulur. monokok gövdelerde şasi numaraları (vin code), kapı eşiği içine, taban sacına, ön camın alt kısmına veya bagaj tabanına işlenerek yazılır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri