en çok üzüldüğüm durumların başında gelir. modifiye akımı derken "GERÇEK" modifiyeden bahsediyorum.

Zamanında 55 ekran televizyonumuzdan "Hızlı Ve Öfkeli Serisi" izleyip hayaller kurardık. Tabii o zamanlar 2000'lerdi. 2000'li yıllarda modifiye kavramı hakettiği değeri her zaman görürdü ve modifiyenin en son çağları 2004-2006'lı yıllardı. Bu çağa kendimce altın çağ diyorum her zaman. bu zamana kadar herkes arabasının değerini bilirdi. Ama şimdi arabalar kimin umrundaki; toplumun %90"ı kendini marka sevdasına kendini kaptırmış, markanın kendisini düşündüğünü zannedip saçma sapan arabalara saçma sapan paralar veriyor.

Şimdi üreticilerin birçoğu da müşteriyi düşünmüyor, müşteri kimin umrunda sen paradan haber ver yeter ki. Eskiden efsane arabalar vardı, kolay kolay bozulmayan. Eskiden kimsenin gözü parada değildi, en azından modifiye akımında öyle ve en önemlisi de eskiden Evo'lar, RX'ler, 350Z'ler, Silvia'lar, Skyline'lar, AE86'lar, Supra'lar, İmpreza'lar, Typer'lar, MX5 Miata'lar, s2000'ler ve daha niceleri vardı. Yani 'Gerçek Efsaneler' vardı.

Şimdi ki efsaneler kim peki? 2014 audi rs serisi mi, 2014 mercedes amg serisi mi veya 2014 bmw m serisi mi? Güldürmeyin beni...

Eğer öyle düşünüyorsanız bırakın bu işleri. Hiçbir şey yeni arabaların hissiz, ruhsuz olduğu gerçeğini değiştirmez. Bir de yapay motor sesi koymaları var. Eskisi gibi efsane araba "YOK" denecek kadar az, ne kadar anlamak istemeseniz de anlayın artık şunu.

Araba şirketlerini büyük bir bölümü artık sorunsuz araba yapamıyor, yapmıyor. Hepsinin gözünü para bürümüş, eğer sorunsuz araba üretseler hanginizden tekrar para kazanabilirler ki? Yeni yetişen neslin gerçek modifiye tadını, gerçek araba tadını alamayacakları gerçeği var bir de, çok şanssızlar maalesef.

Tabii aynı durum bizim içinde geçerli, muhtemelen 10 yıl içinde elektrikli arabalar hayatımızı etkisi altına alacak. Vtec açmayan, güzel bir motor sesi olmayan, varex takılmayan, swap yapılmayan arabaların hayatımıza gireceğini düşünmek bile kötü bir durum. Şimdi çoğunuz bu durumu kabullenmek istemese bile ilerde ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınıza eminim.
Hem Katıldığım hem katılmadığım bir başlıktır . KEndi ülkemiz için konuşmak gerekirse hem toplumca bilmiyoruz hem de devlet bize izin vermiyor . Gerçek arabalar tabi ki ülkemizdekiler değil ancak hangimiz onları alabiliriz ?? Hangimiz benzini düşünmeden rahat rahat binebiliriz ki ? Bu sözlüktekilerin maddi durumlarını bilmiyorum ama genel olarak biz 1.6 üstü arabalara bile binemeyecek hale geliyoruz . Kaldı ki 2.0 bir araç alıp rahat rahat modlayalım . Trafikte Devletin aracı , otobüsü sapsarı far yaptırır sis yakar gezer bir şey olmaz bizim cam filmimize bile takarlar . Kaldı ki 1-2 ton yani kimseye zararı yok kimsenin gözünü almıyor , ses çıkarmıyor .

Sanırım bu sözlüğe yazan herkes düşünüyordur bunu biz yanlış ülkede yanlış zamanda doğmuşuz araba konusunda .

Benim için korku filmleri , paranormal aktivite , tepenin gözleri falan değil gelecekte geçen ve sürücüsüz olan otomobilleri içeren filmler korku filmidir . Yani araçtan hem ses çıkmayacak , hem de ben sürmeyeceğim böyle geleceği istemiyorum .
çelik jant takıp komple boyanan arabaların modifiye sayılması ve bu arabalarla trafikte türlü hareketler yapıp diğer sürücülerin canını tehlikeye atan apaçi sürüleri yüzünden çok daha önceden son bulmasını istediğim hede. ama ne bekliyoruz ki formula 1 pisti yapılan ülkemizde bu pist kullanılmadığı için şuan istanbul un en büyük 2. el oto pazarı halini aldı. warex egzoza 180 tl ceza yazıp bomba sesi çıkaran (bkz: lamborghini) (bkz: ferrari) gibi arabalara ''ama onların kendi sesi öyle ya'' diyen trafik polisleri yüzünden son bulmasını istediğim araba kültürü.
Eskiden akım apaçilikti, şimdi ise orjinallik. Bu yüzden o günler eskide kaldı ama akım dediğimiz şey her an değişebiliyor unutmamak lazım.

Bu arada İstanbul Park'ın sadece belli bir kısmının oto pazarı oldu, belirmekte fayda var.
ülkemizde modifiye denince akla psikopat & makas aşığı sürücüler geldiğinden tamamen bitmesini dilediğim moda. bu işin sevdalılarını anlayabiliyorum ancak onları görüp paraları çıkışmadığı için arabaya sticker yapıştırdığında dahi 3-5 beygir artacağına inanan zumrenin trafikte insanların canına kastetmesi, yurtdışındaki birçok trendin türkiye'ye uyarlanamayacağının bir kanıtı olarak azalarak bitmesi herkesin hayrınadır.
Eskinin gösterişli günlerinin yerine günümüzde 'orjinallik' almaktadır.
Zamanında hunharca modifiye edilmiş otomobiller yavaş yavaş orjinal günlerine dönmeye başladı.
Sade ve hırçın görünüm çok daha tercih edilir oldu.
Katıldığım entrydir lakin başlıkla entrynin ne alakası var onu çözebilmiş değilim.
Dünya artık satış dünyası.
Külüstür bi Volvo 3 milyon kmyi görebiliyor ama bugünün s classları sanayiden çıkamıyor.
VW'nin DSG stratejisi gibi,her markanın bi yerlerden geçirmeye çalıştığı çok bariz,saklamıyorlar bile artık.
Basligi acan arkadasin marka fanatikliginden bahsedip japon otomobillerini goge yukseltip alman arabalarini yerin dibine sokmasi kadar sacmaydi hayat e46 M3 e39 M5 98 TT daha onlarca sayabilirim konuya donecek olursak turkiyede modifiye hizla buyuyor tabi gundemi takip etmeden 35 40 yasina gelmis heriflerin burda bitti etti demesi yanlis hadi eyv..
Modifiye akımının bitmediğini ve ileride de kolay kolay bitmeyeceğini düşünmekteyim. İnsanlar eşyaları özelleştirmeyi sever, eski çağlarda bile o kadar açlığın, doğayla mücadelenin içinde insanlar vazolarını tabaklarını renklendirmiş, şekiller yapmış. Otomobiller üretildiği sürece modifiyenin olacağını düşünüyorum. Akımlar değişebilir, şimdi sadelik olur ileride belki ricer style modifiyeler sükse yapar bunu bilemiyoruz ama hangi tarzda olursa olsun bir şekilde modifiye hayatta kalacak gibi görünüyor.
Ülkemiz adına konuşursak Eylül sonu Ekim başı beklenen zamlardan sonra otomobil akımı komple bitecektir. Bu sebeple modifiye akımı için çok üzülmemek lazım.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri