kimi için cam filmi yapmaktır, kimi için app plaka, kimi için amerikan park, kimi içinse büyük turbo'dur. aslında hemen hemen herkesin ucundan kıyısından içinde bulunduğu bir durumdur.
doğru ve sade yapıldığında ne kadar güzel ise amatörce ve abartı yapıldığında bir o kadar kötüdür.
track day'ciler için soğutma ve yol tutuş anlamına gelir. olabildiğince sadece görsellik ve olabildiğince soğuk çalışan bir araba candır.
(bkz: ben)
Çok uzak olduğum konu, hızlı gitmek için yapılanları anlıyorum da bu şekil için yapılanları bir türlü anlayamıyorum. Fabrikadan çıktığı gibi olanı güzel işte arkadaşım.
Godzilla'ya yapınca güzel oluyor da neden ucuz bir arabaya yapınca apaçi olunuyor anlamadığımdır.
Arabam Gtr diye demiyorum ama çok sevdiğim bir abim gtr'ını pembeye kaplattı apaçiliğin ötesi var mı?
bir tutku. motor, gövde, aerodinamik, süspansiyon... binbir türlü parça var araçta ve hepsi geliştirilmeye müsait. kafanızda bir proje belirlersiniz ve adım adım hayata geçirirsiniz. olay tamamlandığında arabanın yeni haliyle yaptığınız gezinti, en güçlü orgazmdan bile daha keyiflidir.
Ülkemizde modifiye işi ağırlıklı olarak yanlış insanların elinde ve bilinçsiz insanlar gelmeden hemen konuyu açayım dedim. Modifiye işine genelden başlıyarak giriş yapıcam ki herkes bu konuya yeterince hakim olabilsin.

İngilizce Modding fiil inden türetilen ve Türkçe karşılığı "değiştirmek" olan ingilizce bir argo ifadesidir. Modifikasyon aslında tasarımcı tarafından tasarlanan ya da amaçlanan bir işlevi yerine getirmek, donanım, yazılım ya da başka bir şeyi değiştirme eylemi anlamına gelir.Modifikasyon bir üründen daha fazla ihtiyaca hizmet edebilmesi,mevcut işlemini daha verimli hale getirmek için ve ürünün daha estetik kaygılar göze alınarak yapılan değişimler olarak sınıflandırabiliriz.

Modifikasyonun belki de en belirgin olarak kullanıldığı,benimde yola çıktığım alan.Otomotiv sektöründe modifikasyon ilk olarak Ford firmasını T modelini tam 45 yıl boyunca yaklaşık 15milyon araç üretmesiyle doğmuştur.İlk kez bir otomobilin seri üretim bandından çıkması,uzun yıllar boyunca üretiminin bir sonucu olarak heryerde aynı modelde araçların sokaklarda dolaşması zamanla insanların araçlarına farklılıklar ekleme isteğini ortaya çıkartmıştır.Bu modifikasyonlar aracın estetik görünümünü değiştirmek,motorunu güçlendirmek ve ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan değişiklikler olarak yön bulmuştur. Zamanla modifikasyonda her ülkenin,her markanın kendine özgü tarzlarını ortaya çıkarmıştır.

Yukardaki bilgilerle beraber araçlarda modifiye olayını 3 temel saç ayağı üzerine oturtabiliriz:
1-Performans odaklı modifiye: Otomobilin tamamen performansını arttırmak amaçlı yapılan işlemlerin tümü.. İster drift aracı olsun ister drag aracı olsun ve bunları sadece motor işlemleri değil rüzgarlık,difizör gibi parçaların eklenmeside performans için yapılabilir..

2- ihtiyaçlara göre yapılmış modifiye: popüler modifiye anlayışına göre ses sistemleri xenon farlar cam filmi bu sınıfa girebilir. Ayrıca ambulanslar itfaiye araçları gibi araçlarda ihtiyaçlar doğrultusunda modifiye edilmiş araçlardır.

3-Sadece görsel zevk için yapılmış modifiye: renk değişikliği,bodykitler egzoz uçlarından tutunda far karartmaya kadar bir çok işlemi içinde barındırabilir. Custom araçların hepsi bu sınıfa girmektedir..


Ayrıca illa bu üçünden biri olucak diye bir kural yoktur hepsini bir arada barındırdığı gibi ayrı ayrı temellere göre yapılan araçlar olabilir..


Eğer beğenilirse konu modifiye tarzları hakkında da bilgiler verebilirim..
Söylendiği zaman 'apaçi' bu gözüyle bakılan ama aslında gördüğümüz üzere apaçi olmayan insanların da yaptıkları değişikliklerdir. Her ortamda olduğu gibi modifiye ortamında da çürük elmalar vardır, hatta belki oranı da yüksektir ama bu herkesi genellemek gerektiğini göstermez.

Louie'nin de anlattığı gibi bu insanların aynı otomobile binmeme isteğinden meydana gelmiştir, ki haklılar da. Modifiye akımları da güzel bir başka başlık olabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri