Hep kafama takılan bir sorudur.Burada kastettiğim model arabanın (diecast) yanında birde radyo kontrollü model araçlar.Gerçeğinden farksızlar birde hareket ediyorlar.Neyse gelelim konumuza.Ülkemizde herşeye önyargılı bakıldığı gibi bu konuyada önyargılı bakılıyor

-Olm bunlar oyuncak...
-Çocukmusun sen...
-İşin yok mu senin...
-Koskoca adamsın utanmıyon mu bunlarla oynamaya... (sanki utanılacak bir durum)
-Ben bunlara para vermem...

Eleştiriler böyle akıp gidiyor.Bence insanın bir hobisi olması güzel birşey.Kimseye zarar vermeden vaktini geçiriyorsa ne kadar güzel.Bunları bırakıp karı-kıza mı laf atsın,hovardalık mı yapsın kendince bir yöntem bulmuş sende kalkıp acımasızca eleştiriyorsun.

Burada geçim sıkıntısı çeken eve ekmeği zor götüren insanları eleştirmiyorum.Onların eleştrisi başım üstüne.

Ha burada haklı olabilecek bir eleştiri var oda para verip vermemek.Bunu söyleyenede bir bakıyosun habire iddaa oynayan kahve köşelerinde vakit geçiren bir adam.Çok pahalı bir hobi olduğu gerçek ama sonunda kimsenin hakkını gasp edecek bir durum yok ortada.Adam parasını böyle şeylere yatırıyor.Bundan daha normal bir durum olamaz.

Yurt dışında adamlar bu rc araçlar için özel ortamlar ayarlayıp ailelleriyle birlikte hoşça vakit geçiriyorlar.Kimse de onlara '' Koskoca adama bak çocuk gibi oyun oynuyo '' demiyor.Hatta çocuklardan çok adamlar oynuyor.

Diecast ta gelince yine bu eleştiren insanlar bir dükkan falan açtıklarında bazı köşelere 50-100 liralık dicast arabalar koyuyorlar.Yani eleştirdikleri işi kendileride yapıyorlar.Demek ki güzel bir şey.İnsan arabaları sevince gerçek olsun yada küçük olsun kayıtsız kalamıyor.Yine bazı yerlerde dicast koleksiyonları oluyor insan bakmaya doyamıyor.İşleri ilerletip bazı insanlar araba konulu diorama yapıp bunları sergiliyorlar.Yani bu konu ucu bucağı olmayan bir olay.

Diorama;
Gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikâyenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesidir. Sergi amacıyla yapılmış üç boyutlu büyük tablo olarak da tanımlanabilir.-Vikipedi
Bir kere başlanınca vazgeçilemeyen koleksiyonculuk şeysi. İnsan sahip olamayacağı bir çok otomobilin küçüğüne sahip olunca mutlu oluyor. Yıllar geçtikçe daha da bir değerleniyor insanın gözünde. Benim salonumda kocaman bir alanım sırf bu iş için oradan biliyorum.
çok güzel ama çok pahalı bir hobi, kaliteli 1/18 ler falan 300-500 lira arasında, bide bunların rare olanları falan oluyo gerçek araba gibi onlar dahada kazık. Çocukken yaptığım 15-20 araçlık bir koleksiyonum var o zamanlar tabi detayına kalitesine falan pek dikkat etmiyosun o yüzden aldım önüme geleni ama şimdi koleksiyon yapmak istesem kesin batarım.
Bu da benim koleksiyon tarzı bir şeyim :

Karışık arabalar

Valla babamla almaya başlamıştık o yüzden bir babamın seçtikleri var bir benim var hani kafası karışmış tarzı bir koleksiyonculuk var .

Çocuklardan Korumak için Dolap Aldım
Arabalarla alakalı olan her hobi maalesef pahalı dedirten ve bu hobiye sahip olan adamı dibine kadar anladığım, empati kurduğum başlık.
LAMBORGHİNİ (hastasıyım) ama sahip olmam imkansız sadece resimlerine bakıyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri