Mitsubishi çok kritik olan hatasıdır. Zaten marka değeri git gide düşüyor, rakiplerinle rekabet dahi edemez duruma geldin. Senin marka değerini yükselten sadece Mitsubishi Evo 10 bu belli bir şey, fan'ların da var. Ne diye üretimden kaldırırsın? Batmaya mahkumsun kusura bakma.
Skandal olan karar. Marka değerini yücelten bazı üretimler vardır, kar amacı gütmeden yapılır.
Bu Evolution mevzusu da aynen öyle. Bu araba senin neredeyse tüm marka değerin, sen ne diye küçülmek için üretime son verirsin?
Mitsubishi'nin en büyük kozuydu. Yanlış olmuş.
Daralan piyasa ekonomisi içinde bence doğru bir karar. Piyasada doğru düzgün ne sedan ne hatchback aracı var. Oraya aktaracağı arge bütçesini binek otomobile yatırıp 3 farklı araç çıkarabilir. Doğru düzgün satış rakamlarına ulaştığında tekrar spor sınıfta atağa kalkacaktır diye düşünüyorum. Bu söylediklerim tamamen şahsi fikrimdir, aksi durum da olabilir.
Standart araçlarında beklenen satış rakamlarını bulamayınca mecburiyetten aldığı karar diye düşünüyorum. yoksa kimse kült bir modelini durdurmaz. Ancak piyasa belirli model ve markalar üzerinden yürürken tekrardan yeni modeller ile normal kullanıcıları da yakalaması zor olacaktır.
Sevdalısı olarak henüz Evo sahibi olamadığım için daha da üzüldüğüm karar, lakin bir yandan da Evo X ile serinin bozulduğunu da düşünmüyor değilim. Temcit pilavı olabilirdi sonrası.
Hiç bir zaman imprezanın gc8, evo'nun 6 TM günlerine dönmeyeceğini bilmemize rağmen bir şekilde üretilmesi ve devamı getirilmesi gereken bir modeldi. Toprağı bol olsun.
Final edition yazısı görünce uzulmeme sebep olan olaydır
Aslında üretimi devam ediyor. Yeni impreza'lar tam bir çakma evo. Lexus gibi bir markanın sırf prestij için zararına LFA satmasini örnek alsınlar. Bir Evo 7 hastası olarak üzen karar.
VI dan sonra üretmeye devam ettiğini şimdi fark ettim.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri