Bir Lancer Evo hayranı için Evo IX hakkındaki en önemli konu, Boulay-stil ön tamponun daha basmakalıp bir tarza geçiş yapmasıydı. Evo IX için geliştirilen birçok parça Evo VIII'de tanıtılmıştı ve herhangi bir tepki de almamıştı.

Motor, ek olarak daha fazla tork üretmesi için MIVEC ile donatılmıştı. Fakat bu versiyonda, önceki gibi çeşitli subap açma kapama sistemleri yoktu, sadece araçtaki subapların açılma zamanında ayarlama yapılmıştı. Düşük devirlerde yüksek tork üretebiliyordu ve buna yönelinmesinin sebebi ise Jaonya'daki otomobil endüstrisinin kısıtlamalarıydı. Azami güç zaten 280 hp ile sınırlandırılmıştı ve performansı artırmanın tek yolu torku artırmaktan geçiyordu. Aslında bu daha iyi olmuştu, çünkü bu şekilde yüksek performansta bile Evo'nun kontrolü kolay oluyordu.

Evo IX'a ayrıca GT modeli eklenmişti ve GSR cadde versiyonu ile motorsporları özelliğindeki RS modeli arası bir araç olmuştu. Bu GT modeli, RS modelin magnezyum komresörünü, titanyum turbosunu, düz 5 vitesini ve LSD mekaniğini, GSR modelin ise Bilstein amortisörlerini ve Brembo frenlerini bir araya getiriyordu. Pencereler de RS modelindeki ince hafif versiyonlardı. Diğer ekipmanlar ve gövde rengi seçenekleri GSR ile aynıydı. Bu model, ralli yarışlarına uygun gösterilen bir modeldi.

Süspansiyonlara gelince, Bilstein amortisörler dahil her şey Evo VIII MR modelinin aynısıydı ama sadece GSR'a özel olan arka süspansiyonların yüksekliği ön ve arka dengesini değiştirmek için 5 mm azaltılmıştı. Bu değişiklik aracın yüksek hızda viraj alma kabiliyetini artırıyordu.
Sevenleri tarafından copy paste kadar değer gören son Samuray (ya da nerden okuyup araklandıysa). Sondur çünkü 3. versiyon olan IX'den sonra yeni jenarasyon X rallide hiçbir zaman 7,8 ve 9'un popülerliğine ulaşamamıştır. Ah keşke gerçek sevenlerinden biri gelse de MIVEC'den girip AYC'den çıksa, ballandıra ballandıra anlatsa...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri