Her 'mekanik' severin gönlünde olan arabalardan biridir. 2 litre turbo destekli motoru 295 beygir üretir. 0 - 100 5.7 saniyedir, launch yapıp arabayı 0'dan kaldırmak belki de en eğlenceli atraksiyondur. Maksimum hızı 274 km/s diye geçer ama üstünü görmek mümkündür. Ağırlığı 1560 kilogramdır. Otomatik şanzımanlı olanları pek tercih edilmez, sebebi ise çok kolay bozulmalarıdır. Bir de chip tuning falan yapılacaksa otomatik olanı alınmamalıdır, bozulması durumunda yaklaşık 20.000tl'lik hesap ile karşılaşırsınız.
sst şanzıman'lı olanlarından uzak durulmalı, manuel viteslisi alınıp evlat yapılmalıdır. Sonra vereceksin kırbacı, bana mısın der yarı yolda bırakmaz.
her ne kadar 9 u daha çok sevsem de 10'un burnu daha haşindir. Ateş eden modellerini bolca görürüz. pistte de güzel işler çıkarsa da doğal ortamının toprak zemin olduğunu düşünürüm.
Fina Edition ismiyle son partisi üretilmiştir. Bir daha Evo üretilmeyecektir.
9'dan sonra hiç ısınamadığım Evo. Son Evo'nun böyle olması ayrı üzücü
Yüksek ağırlık ve kötü aerodinamisi vardır, bunlardan dolayı bende ısınamadım, Ama güzel yol tuttuğu söyleniyor.
Yol tutmak ne kelime, japon yapıştırıcısı ile yola yapışan alettir.

Ünlü yarışçı Tanner Foust karlı bir dağın zirvesinden aşağı inmek için profesyonel kayakçılara karşı bununla yarışmıştır. Tabii ki şoför etkisi de çok önemlidir. Ama tanner gibi bir adamın bu aracı beğenmesi gözünüz kapalı itaat etmeniz gerektiği anlamına gelir.
Son yıllarında Golf R tarafından tecavüze uğrayan efsane.
Tıpkı diğer Evo"lar gibi kendiside bir efsanedir.
Çok hırçın bakan efsane tasarımı ve mükemmelinde ötesinde bir yol tutuşu vardır.
Beni kendine aşık etmiştir.
Bordo renkli olanı İstanbul Park'ta 2.25.xxx civarında güzel süreler elde eder
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri