mitsubishi colt ailesinin performans modeli. mitsubishi colt cz3 ile aynı kasaya sahiptir. 1500cc'lik motoru 150hp güç üretir ve ufak oynamalarla 200-250hp bandına rahatlıkla ulaşır.

(bkz: sleeper)
modifik tayfanın sağlam motoru nedeniyle çok sevdiği araçlardan biri. her türlü işlemi rahat kaldırır ve ayrıca tipsizdir ama sevimlidir.
Hala alinabilecek apacilerin fazla el suremedigi uygun fiyatli hothatch
Çok bilinmez ama motoru Smart Brabus Forfour ile aynıdır. Smart'ta 177 bg güç üretirdi ama.
Turbo döneminin ilk uygulamalarından biriydi, bence biraz erken geçtiği için turboya çok rağbet görmedi. Yol tutuşu falan da öyle çok göze çarpmıyordu, Körfez Pisti'nde kullanmıştım, biraz fazla önden kaymayla uğraşıyordu.

Ama hafif ve küçük olduğu için çevik ve hızlı bir otomodildi, ne var ki direksiyon hissi berbat olduğu için ne kullandığınız anlamıyordunuz. Kısacası yanlış zamanda yapılan doğru bir hamle diyebiliriz CZT için...
motorda oynamayla 200 beygir bandında güç, 6 saniyeye kadar düşen 0-100 performansı elde edilebilen hot hatch. kasa cz3 colt'la aynı. cz3'te 95 beygir motor ve amt var.
Cz3 sahibi bi yazar olarak "ulan keşke zamanında czt'sini alsaydık" dedirten araçtır.

Günümüzde apaçiler bu aracı keşfetmiş ve alnından öpmüştür.

Bildiğim kadarıyla ıvır zıvırıyla oynanmamış 1 adet czt var. Araç ankara'da. Araç sahibi bir doktor. Kendisi czt'ye tüp taktırma gafletinde bulunduğundan Mitsubishi Şeref Ustayı çileden çıkartmıştır.
Neredeyse tüm Mitsu modelleri gibi devamı gelmeyen modeldir. Yahu yapmışsın işte iyi kötü bir otomobil, neden devam etmezsin arkadaş? Aslında tabii neden Colt'un devamı gelmedi diye sorsak daha doğru olacak galiba...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri