mitsubishi colt'un 3 kapılı modeli. czt ile kasa olarak aynıdırlar.1.3 litrelik 95 hp güç üreten motora ve amt şanzımana sahiptir. ülkemizde tek donanım seçeneğiyle 2006-2011 yılları arasında satılmıştır. 2010 ve sonrası olanları makyajlıdır.

edit: kendisi dün itibarıyla ilk arabam olmuştur. 2010 model amt vitesli colt cz3 sahibiyim.
Çoz az yakan arabadır.
Kokluyor reis.
Daha önce kullanmadım ancak biricik arkadaşım Vutututu'nun aracında bol bol seyahat ettim. 1.3 motor olmasına rağmen çekişi oldukça iyi geldi, vites geçişleri de iyiydi. Arka koltukları ise, keşke cam da açılsa, ileri geri kaymasından ötürü oldukça genişti. Bir çok sedan araçtan bile iyiydi. Aklımda pozitif bir etki bıraktı; Türkiye'de değeri bilinmemiştir. Ancak komşumuz Yunanistan'da 3 ve 5 kapı Coltlar köşebaşıdır.
Czt little evo ise cz3 little evo jr. olmalıdır. 1.3 motorundan ürettiği 95hp, minik görünümü ve düşük ağırlığıyla beklenmedik bir performansa sahip. Çok seviyorum biricik arabacığımı (bkz: swh)

Araçtan bahsetmek gerekirse, Smart Forfour ile ortak üretimdir. Aynı banttan çıkmıştır. Araç içerisindeki çoğu parçada (koltuk yatırma aparatı, emniyet kemerini direk üstünde tutan plastikte vs.) Mercedes logosu bulunmakta. İç malzeme kalitesi de haliyle sınıfına göre oldukça iyi. Tabii ki bir mitsubishi eclipse kokpitine sahip değil ancak, kullanıcı dostu bir kokpiti olduğunu söylemek mümkün. Ulaşmak istediğiniz şeyler elinizin altında. Dikkatiniz ve konsantrasyonunuz dağılmadan klima-müzik ayarlayabiliyorsunuz. İç mekan için eskilerinden bahsetmek gerekirse, kolçak olmaması beni bir miktar rahatsız ediyor. Onun dışında zaten yaşı ve sınıfı gereği eksikliğini hissettiren bir durum yok.

Motor olarak 1.3 benzinli, 1.5 benzinli veya dizel ve de 1.5 turbolu czt modellerini bünyesinde bulundurur. Bendeki 1.3 modeli olduğu için ve cz3 başlığında olduğumuzdan dolayı, ondan bahsedeceğim.

1.3cc, 95hp ve mivec motora sahip. Şehir içinde oldukça atik kullanıma sahip. Ara hızlanmaları sınıfına göre güzel. Getrag 6-ileri otomatikleştirilmiş düz vitesli şanzımanı (bkz: yarı otomatik) (bkz: tiptronic) gerçekten muazzam. Invite AMT adı altında geçen bu şanzıman öğrenme kabiliyetine sahip. Gaz pedalına yaptığınız basınca göre size mükemmel geri tepkimeler vermekte. Sıfır aldı iseniz zamanla kullanım şeklinizi öğrenir ve vites oranlarını ona göre ayarlar. İkinci el aldı iseniz de, serviste vites oranlarını resetlettirmenizin ardından bir süre sonra şanzıman sizin kullanım şeklinizi öğrenir.

"Gaz basıncına göre öğreniyor dedin iyi güzel de, ne demek bu?" dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle anlatayım. Kalkışta hızlı kalkmak istiyorsunuz ve gaza normalden daha fazla bastınız. Bu şanzıman sizin güç, ivme, hız istediğinizi anlıyor ve normal kullanımda vites değiştirdiği devirde vites değiştirmiyor. Ta ki siz ayağınızı hafifçe pedaldan kaldırana kadar bunu yapmaya devam ediyor. Ayağınızı pedaldan hafifçe kaldırmadığınız takdirde ise 5.500-6.000 devir civarında vites yükseltiyor. Gaza aynı basmaya devam ederseniz tekrarlıyor, basmazsanız sakin sakin yoluna devam ediyor.

Vites geçişleri üst devirlerde daha az hissedilirken, alt devirlerde biraz daha sarsıntılı geçişlere sahip. Ancak normal bir yarı-otomatikten daha fazla sarsıntı yapıyor diye bir şey yok. Ancak aracın yumuşak bir debriyaj kontrolü olduğunu söylemek de yanlış.

Fabrika verisine göre 10.7 saniyede sıfırdan 100 km/h yapan bu araç, daha önce dediğim gibi şehir içinde ideal hızlanma şartlarına sahip. Aniden devirlenmek istediğinizde gazı birazcık dipliyorsunuz ve devir küçültüp sollamanızı gerçekleştiriyorsunuz.

Herkesin dilinde olan "1.3 motor araç klima açıkken çekmez" diye bir şey söz konusu değil. Devirlenmek istediğinizde normalde 6. vitesten 4. vitese geçiyor ise, klimanız açıkken 4.vitese değil de 3.vitese indiriyor ve size aynı devirlenmeyi veriyor. Tabii ki yakıt tüketiminizi arttırıyor fakat "bayır çıkmaya korkuyoruz sollayamıyoruz len" gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmuyor.

Yakıt tüketimi demişken, kullanımıza göre şekillenen bir tüketime sahip bu araç. Mivec motor olmasının da etkisi olacağı üzere agresif kullanımınızda yakıt tüketimini bir miktar artıyor. Gaza fazla çöküp üst devirlerde gittiğinizde yakıt tüketiminiz şehir içinde 7-9 litre arası değişiyor ki bu değişim yolun engebeli olup olmamasına göre veya şehir içinde ne kadar hızlandığınıza göre değişiyor.

Yine şehir içinde sakin kullanımda 5-6 litreyi aşmayan yakıt tüketimini, bomboş yolda, ortalama 60-70 km/h ile 4.9 litreye indirmeyi başaran birisi olarak, yakıt tüketiminden çok memnunum.

Uzun yolda ise araçla genelde Ankara-Bolu istikametinde gidip geldiğim için en uygun o yoldan anlatabileceğim. Bilmeyenler için söyleyim, Ankara'dan Bolu'ya giderken önce Cankurtaran'a kadar çıkıyorsunuz, ardından Bolu'ya kadar hafif bir inişe geçiyorsunuz. Yani yolda hem tırmanış hem iniş mevcut. Bu yolda sakin kullanımda 6 litre civarı, süratli kullanımda (130-150 km/h aralığı) ise 8-9 litre civarında geziniyorsunuz.

130-150 km/h demişken, küçücük ve hafif olan bu aracın yol tutuşuna elbette değinmem lazım. Araç hafif ve rüzgar yemeye yerden biraz yüksek olan gövdesi itibariyle biraz müsait. Bu sebeple biraz spor bir yay kullanmış Mitsubishi. Şehir içinde kasislerde ve tümseklerde yavaş geçmediğiniz takdirde, konforunuzdan baya şey kaybediyorsunuz. Ancak yol tutuşu gerçekten oldukça iyi. Bir virajlı yol gazcısı olarak, aracım çok şükür şimdiye kadar beni hiçbir zaman üzmedi. Altımda bir de Mitsubishi Colt CZT olsa mükemmel olabilirmiş.
Bir başlığa iki entri girmek huyum değildir ancak, önceki yazdığımda daha teknik veriler girdiğimden dolayı oraya ekleme yapmak istemedim.

Sokaklarda nadir bulunması ve czt spoiler'ı takıldığında sevimli görünüşünü aniden agresifleştirmesi sayesinde çok sevdiğim ilk arabamı bırakamadığım gerçeğini düşündükçe entri girdirtmektedir.
bunlar da ilginizi çekebilir