Son neslinde kaputta bulunan hava girişini fonksiyon dışı bırakılmış, görsel süs olarak kalmıştır.(evet artık benim gözümde şahinin kaputundaki air scoop dan farkı yok.) Görsel
Ruhunu kaybettiğini anlamak için yukarıda ki entry'i okumak yeterlidir efenim.
yeni kasasının hemen hemen 1 yıldır satılmasına rağmen hiç görmediğim modeldir.
yeni cooper-s 1.8 litre hacimli olduğu için ötv kol gibi geliyor, satış fiyatı şu an için 140.000tl.
şu kadarcık arabaya da kimse o parayı vermiyor doğal olarak. test araçları bile yok sanırım henüz dergilerde falan da göremedik.
Hız seven bir kadın olarak almak istediğim hatta belki de alacağım araba.
Terör makinesi.
R56 kasa kodlu olanı en çok kullanmak istediğim arabalar arasındadır. Hayvani yol tutuşu, hafif oluşu ne kadar hoş olsa da ülkemizde kadın arabası olarak görüldüğü için yeterli ilgiyi görmemiştir.
Sanılanın aksine 2015 kasası 2.0 litrelik bir ünite kullanmaktadır, tabu bu ötv nin kol gibi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Yeni kasasını yolda hafta sonu ilk defa gördüğüm arabadır.
Gerçekten eski ruhundan eser kalmamış, tam kadın arabası olmuş. Kim gidip zaten ona yaklaşık 150.000tl vermiş onu da ayrı merak ediyorum.
Sırf görsellik için scoop takılan bir model olduğunu düşününce soğudum saçma araba.
r53 ile başlayan serüven bence kendisiyle son bulmalıydı.
Bir adet 2010 modeline sahip olduğum otomobil.Genel olarak artıları ve eksilerini belirtmek isterim düşünenler açısından.Aracım N18 motor kodlu çift vanoslu 184 hp lik bmw motoruna sahip.Bu motor 2010 ortalarında satışa çıktı yani 2010 larda (2010 başında) hem 174 hp lik N14 var hemde N18. (2010 ortası) O yüzden alacağınız araç 2010 modelse özellikle motora bakmak lazım.. 2011 ise zaten 184 lüktür.Araç çok yakıyor çok kaçıyor.Ben şahsen ortalama 13-14 lite altı göremedim şehir içinde.. Aksesuar ve modifiye ekipmanları çok pahalı.Piyasada parça bulması zor.(rakipleri ibiza cupra - polo gti - scirocco ile karşılaştırıyorum) Diğer markalarda zibille aksesuar varken mini için baya aramanız veya yurtdısından getirmeniz gerekiyor.Mesela ön tampona lip alacaksınız veya marşpiyel piyasa yok.. Yurtdısından getirmeniz lazım.. Ben son kalan jcw bodykit lerden birini aldım difüzör ile bodykit boya montaj dahil 2550 euro verdim... 2. el araç parası yani.. Anca böyle bulursunuz orjinal den baska yok çünkü... Bodykit i , motor modifiyesi , tesisatı derken sıfır bir A segmenti otomobil parasını buluyor.Ha karşılığı oluyor mu tabiki minik bir hulk'a sahip oluyorsunuz , herkesin bakmaktan kendisini alamadığı bir araç oluyor... Ayrıca aynı yüklemelerde segmentindeki bütün araçlardan daha hızlı ve daha iyi yol tutan bir araba..Ve daha sağlam kesinlikle.. Hele erkek ve bekarsanız kızlar telefon numarasını arabanın içine atar çok ciddiyim.. Benim o şansım yok maalesef :) Servis ağı çok az.. Yani istanbul da tek bir yer var kazıklanmadan adam gibi işini yapan A.Y.N servis.. Diğer 1-2 yer daha var ama kazık yemeyin dikkat.. Ben sırf servise gitmek için anadolu yakasının bir ucundan maslak sanayine gidiyorum gözüm kapalı teslim ediyorum.Servis konusu kötü dediğim gibi anlayan çok az , kazıklamak isteyen çok fazla.Kronik sorunlarına gelirsek çok ısınan bir motordur.. Hatta 110 derecede fan açar.. R56 larda hararet göstergesi yoktur o yüzden gazlanıcaksa kesinlikle taktırmak gereklidir.Yüksek basınç pompası en çok arıza veren parçalardan biri..Ön takım çabuk eskiye bilir çukurlarda dikkat etmek lazım... Cam otomatiklerinde sorun olabiliyor.. Sunroof yazın açılmıyor yapışıyor elle desteklemek gerekli açarken... Ön göğüsten zamanla ses geliyor.. Otomatik viteslerde vuruntu yapabiliyor.Çok fazla sarıyor çok hızlı lastik yiyen bir araç.. Yani çok ağır kusurları ve kronik sorunları yok.. Biraz hassas bir araç AFR değerlerine , hararete , yağına vs dikkat etmek gerekiyor.Bunlar yapılırsa canavar gibi senelerce sizi götürür.Modifiye konusunda ise downpipe , cold air intake , buji , bobin , intercooler , egzos sistemi ve yazılım ile 250 hp leri rahat görebilirsiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri