2014'te yediği makyajla gözden düşen modeldir.
r53 ve r56 kasaları çok ama çok güzeldi. zaten satış rakamları da bunu açıklıyor.
yeni kasa resmen bir hayal kırıklığı oldu. Onun dışında arka diz mesafesi çok azdır, bagaj küçüktür vs.
Kullanım zevki o kadar yüksektir ki arkadakiler için 'âmaan bana ne arkadaş' dersiniz.
r53 gp için çocuğumu kesebilirim, öyle söyleyeyim.

(bkz: Mini r53 gp)
Makyaj ile birlikte ağzı yüzü dağılan modeldir. Güncel bir sıfata sahip olabilmek adına yaptıkları değişiklikler Mini ruhunu yok etti aslında. Güzel motor seçenekleri de geldi makyaj ile, ama zaten şu an ki satış fiyatları ile tutulması imkansızdır.
r53 ile başlayan efsane r56 ile devam etti. dinamik bir araba oluşu, yol tutuşunun çok iyi olması falan müşteriyi cezbetti. ama yeni motorlar ile çıkan yeni kasa satışları baltaladı. henüz daha yenisini göremedim.
120hp atmosferik 1.6 sını kullanmış biri olarak yol tutuş ve kullanım zevkine hasta olduğum, hisli makinelerdir miniler. R53 gp sert ve hisli direksiyon seven, önden çeker hızlı makine seven herkesin gönlüne taht kurmuştur
Son jenerasyonu ile Vw Beetle'ın ekmeğine yağ süren arabadır.
benim gibi 10 yıllık fanboylarını bile kendinden soğutan markadır. ufacık araba dediler görmezden geldik, kız arabası dediler sustuk, "bu da araba mı be dediler" ses çıkartmadık ama bu yeni kasa tercihinden sonra artık mini'nin de savunulacak yanı kalmadı.

ayrıca fiyat politikalarını da doğru bulmuyorum. yani tamam biraz üst sınıfa hitap etmek istiyorsunuz da 100.000 tl'den ucuza araba satmamak size de garip gelmiyor mu acaba?
2015 model 1.5 litrelik ünite için konuşursak 3 silindirli olmasına rağmen benzinli motorun şaşırtıcı derecede sarsıntısız çalıştığına şahit olduğum minyon bmw. arka tarafta sert süspansiyonlar nedeniyle konforun kısıtlı olduğunu belirtmeliyim. ayrıca bahsettiğim modelin 3 kapılı olduğunu eklemem lazım.
Severiz kendisini. Bol bol yol tutan, direksiyon tepkisiyle dikkat çeken ve istediğinizde arkadan kayan bir sürüş otomobilidir. Serttir, konforsuzdur, ruhludur. Son jenerasyonunda biraz yumuşadı ama baya iyi gidiyor 1.5 litrelik, 3 silindirli makineyle :)
Classic MINI ile başlayan en minimaniac hastasıyımdır.
Gövde değişikliklerinde ilk 2 sene bu olmamış vs. deriz ama sonra hepsine göz alışır, yadırgama sonlanır.

kısa aks mesafesi, %100 go-kart hissi verebilen ingiliz tasarımı alman mühendisliğine sahip kendini ailenin bir ferdi olarak görebilen ve kendine bağlayıcılığı olan tek otomobil diyebilirim :)
Her gördüğümde içimi cız ettiren otomobil.
Ne olurdu ki bana yar olsaydın?
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri