Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobille ilgili, "Saab 9-3'ün isim hakkını değil, fikri mülkiyet haklarını satın aldık" dedi.

Bence de mantıklı bir süreç izlenmiş. 0 dan keşif yapmaya gerek yok. -3 modeline gelinirse tasarım, konfor ve yenilik açısından sınıfının ortalamasının üstünde bir araç diyebiliriz.

(bkz: Saab 9-3)
Bakan yaptığı açıklamada şunları demiş:

Bu, aslında Amerika'yı yeniden keşfetmek anlamına da gelir. İkinci yol nedir? Bu noktada çalışmış, bilinen, kendini ispat etmiş bazı firmalarla işbirliği yapmak ama her şeyden önce fikri mülkiyet hakları sizde olan bir platforma sahip olmak. Biz bu iki alternatif arasında karar vermek durumundaydık ve dedik ki, '5 yıllık zamanı ve 1 milyar doları boşa harcamayalım ve zaten varolan bir platformun fikri mülkiyet haklarını satın alarak, bunun üzerinden teknolojiyi geliştirmeye devam edersek, en az 3 yıl ve 1 milyar dolarlık avantajla başlamış oluruz ve o 1 milyar dolarla projeyi bitirebiliriz.' Bu noktada ciddi bir araştırma yaptık ve Saab 9-3'ün platformunun bizim açımızdan çok uygun olduğunu tespit ettik.
Bir platform satın almak bence çok doğru bir hamle. Dedikleri gibi şasisini elektroniğini baştan üretmek zorunda kalmayız. Tek sorun ilk yaptığı açıklama, o açıklamada 'vidasına kadar Türk üretimi' demişti orada yanıldı sayın bakan.
vidasına kadar türk üretimi olabilir. şasiyi ithal edicez demiyor.
Ağustos ayında bu haber de bahsedilmisti:
Yerli arac
Neyi kopyalayacağımızı şaşırdık! Cadillac'ı mı çalsak onu mu bunu mu derken Saab'da karar kılınmış.
Bu arada bilmeyen arkadaşlar için şase ve elektronik tasarlamak motor tasarlamaktan çok daha kolay. Saab 9-3'te elektrikli motor için geliştirmeler var, büyük ihtimalle satın almak istediğimiz onlar şase falan değil.
Muhalefet oluyor gibi olmasın gerçi olursa da önemli değil ama Neden 7 Haziran'dan sonra bir anda yarın finali olup sabahlamaya başlayan öğrenci gibi durumları var ? Yani 13 senedir Saab'ı almayı kimse düşünmedi mi ? Bir çok forumda keşke SAAB'ı alsak derken bunu ülkenin bakanları düşünmüyor mu ? Çok geç kalınmış bir hamle umarım seçimi tek parti olarak kazanırlarsa bu adımları unutmazlar.
Devrimin başına örülen çoraplar bugün de bu aracın başına örülüyor. Sırf akp ve rte düşmanlığından ötürü insanlar doğru bakış açılarını yitirmiş vaziyette. Sen orasını burasını geliştirip yola çıkana kadar avrupalı üreticiler çağ atlar. Bunun bir rekabet piyasası olduğunu ne zaman idrak edeceğiz. İsterse birebir çakma olsun. Hiç bir şey üretememek mi iyi yoksa ortaya iyi kötü bişeyler koyabilmek mi. Bunun ayrımına bir varalım artık. Akp 13 senedir ilk defa günü kurtarmak yerine ülkeye katma değer getirecek bir projeye başlamışken bu fırsatı karalama kampanyasına alet olmayın. Günün sonunda kim karlı çıkacak hiç mi düşünmüyoruz. Tamam abi, vaz geçsinler bu sevdadan o vakit, biz de bir elli sene daha anlatırız işte devrim diye bir araba yapmıştık, engel oldular vs diye. Sonra konuşuruz işte golf gti mı megane rs mi? Döviz yükseldi araba fiyatları ondan arttı deriz. Avrupanın fason işlerini yaparız. Yaa fiat ortaklı yapılan tofaş serisinde bile insanlar yıllarca ekmek yemedi mi? Yan sanayisi de üreyip bir o kadar insan da istihdam olmadı mı? Yahu hiç mi faydası yok bu işin bize. Bugün %100 hiç bir üretim yok. Hiç bişey yoksa bile yazılım menşei hepsi amerika, şimdi vw, citroen, toyota, hyundai vs amerikan olmayan firmalar kendi programlama dillerini mi ürettiler,üretimde kullanılan her parça o memlekette mi üretildi. Bugün peugeot dizel motoru forddan alınca, opel fiattan alınca o markaların marka değeri mi düştü.
Etmeyin, az akıllı olun, siyasi öfkenizi bir kenara bırakıp şu fırsatı karalamaktan artık vazgeçin.
Seçilen platformun çok doğru bir hamle olduğunu düüşündüğüm durumdur.
Saab'ın açıklaması: yerli otomobil projesi konusunda Türkiye’de herhangi bir çalışma veya anlaşmasının olmadığını söyleyen Carlsson, NEVS firmasının da Saab markası ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını söyledi.

Rezalet diyecek bir şey yok.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri