1957 yılında amerikalı ralph miller tarafından geliştirilmiş içten yanmalı motor çeşidi. otto çevrimi gibi 4 zaman prensibiyle çalışır ancak sıkıştırma esnasında emme supaplarının açık kalma süresinin artmasıyla farklılık gösterir.

fikir; atkinson çevrimindeki gibi sıkıştırma zamanında kullanılan hacmin küçültülerek yakıt tasarrufu sağlaması üzerine hayat bulmuştur. farklılığı ise; atkinson'daki gibi iki kollu biyel kullanılmak yerine emme supaplarının sıkıştırma başlangıcında bir süre daha açık kalmasıyla işlev görür. normalde piston kolu yukarıya hareket etmeye başlarken; emme supapları kapanır. miller ise bu supapları bir süre daha açık tutarak, emme evresinde içeriye dolan yakıt-hava karışımının bir kısmının geri çıkmasına izin verir ve hacim %20-30 kadar ufaldığında supapları kapatarak sıkıştırmayı başlatır.

yakıt tüketimi azalırken; atkinson'daki gibi güç kaybını miller da yaşar. o ise bu güç kaybını, kompresör vasıtasıyla kompanse etmeyi tercih eder. kaybedilen gücü tam olarak geri kazanamasa da atkinson'a göre %15-%20 oranında daha fazla güç elde eder.
tümünü gör
ilgili galeri