1957 yılında amerikalı ralph miller tarafından geliştirilmiş içten yanmalı motor çeşidi. otto çevrimi gibi 4 zaman prensibiyle çalışır ancak sıkıştırma esnasında emme supaplarının açık kalma süresinin artmasıyla farklılık gösterir.

fikir; atkinson çevrimindeki gibi sıkıştırma zamanında kullanılan hacmin küçültülerek yakıt tasarrufu sağlaması üzerine hayat bulmuştur. farklılığı ise; atkinson'daki gibi iki kollu biyel kullanılmak yerine emme supaplarının sıkıştırma başlangıcında bir süre daha açık kalmasıyla işlev görür. normalde piston kolu yukarıya hareket etmeye başlarken; emme supapları kapanır. miller ise bu supapları bir süre daha açık tutarak, emme evresinde içeriye dolan yakıt-hava karışımının bir kısmının geri çıkmasına izin verir ve hacim %20-30 kadar ufaldığında supapları kapatarak sıkıştırmayı başlatır.

yakıt tüketimi azalırken; atkinson'daki gibi güç kaybını miller da yaşar. o ise bu güç kaybını, kompresör vasıtasıyla kompanse etmeyi tercih eder. kaybedilen gücü tam olarak geri kazanamasa da atkinson'a göre %15-%20 oranında daha fazla güç elde eder.
mazda'larda kullanılan altyapı.
genişleme oranının sıkıştırma oranından fazla tutularak yakıt tasarruffu ve verim sağlanmasının amaçlandığı altyapı.
sanırım kompresörün görevi sıkışmaya geç başlandığından yaşanan kaybı soğuk ve basıncı yüksek hava ile kapatmak.
Modern içten yanmalı motorlarda Atkinson çevriminden tek farkı kompresör kullanılmasıdır. Emme zamanında açılan emme subapları, sıkıştırma zamanının başlangıcında bir süre daha açık kalmaya devam eder. Piston yukarı yönlü hareketine başladığı için gelen hava yakıt karışımının bir kısmı subaplardan geri çıkar. Böylece daha az yakıt tüketimi ve daha az güç üretimi sağlanır.

Seri üretim model olarak bilinen; bir tek E sınıfı lüks sedan olan Mazda Millenia'da vardır (bazı pazarlarda Eunos 800 adıyla satılmıştır).
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri