formula 1 pilotları arasında insana yaşlandığını hatırlatan pilotların başında gelen fin pilottur.

mclaren'in şaheser araçlar üretmesiyle birlikte iki şampiyonluğu bulunmaktadır. genel olarak değerlendirilecek olunursa abartıldığı kadar büyük ve iyi bir pilot değildir. takım arkadaşı david coulthard'a istenilen düzeyde üstünlük kuramaması, hatta yenilmesi ek olarak felipe massa kalibresinde vasatlığa sahip olan eddie ırvene'na bile altındaki iyi araca rağmen az kalsın şampiyonluğu verebilecek düzeyde olması gibi olaylar açıklayıcı niteliktedir pilotaj kalitesini.

sürüş stili oldukça stabil ve kararlıdır. attığı turun hemen hemen aynısını tekrar ve tekrar atabilen pilotlar arasında yer alır. bu sürüş stiline sahip olmasının bir diğer getirisi de ıslak zeminde yeteri kadar iyi olmamasıdır. kuru zeminde rayda gider gibi süren bir pilotun ıslak zeminde patlaması ve ayak uyduramaması durumunu hakkinen de çok gördük izledik.

schumi ayağını kırıp bundan yararlanıp şampiyon olacak, schumi'nin ferrarisinden neredeyse 1 saniye hızlı araçla zoraki şampiyon olacak, takım arkadaşına net şekilde üstünlük kuramayacak vs vs sonra da sırf eskilerin duygusallığı yüzünden hamilton'dan, alonso'dan, vettel'den daha iyi olduğu söylenecek. yok öyle bi dünya.

iyi pilottur, nettir, rayda gider gibi sürer, schumi ile çekişmeleri asla akıllardan çıkmaz, çok görsel işlere imza atmıştır fakat duygusal açıdan insanlara yakın olduğu ve başına şanssızlıklar gelmesi sonucunda kendisi ve sürüşü abartılmıştır.
tümünü gör
ilgili galeri