1968 finlandiya doğumlu 2 kez dünya şampiyonu formula 1 pilotu.

profesyonel kariyerine 1987'de nordic formula ford serisinde yarışarak başlamıştır.
1988'de gm vauxhall-lotus challenge ve opel-lotus euroseries'te;
1989'da british formula 3, cellnet formula three superprix, macau grand prix ve french formula three'de;
ve 1990'da ise yine british formula 3, italian formula three, german formula three, macau grand prix ve fuji formula three race'de yarışmıştır.
bu 4 sezonun 4'üne de birer şampiyonluk sığdırmayı başarınca doğal olarak formula 1'in yolunu tutmuştur.

1991'de adım attığı bu dünyadan 2001'de, ayrılmıştır. bu 11 yıllık süre içerisindeki en başarılı zamanlarını west mclaren mercedes'te david coulthard ile birlikte geçirmiştir. 1998 ve 1999 yıllarında kazandığı iki dünya şampiyonluğu da yine bu ekiple gelmiştir.
Soğuk kanlılığı ve en stresli saniyelerde bile verebildiği doğru kararlar ile ün yapmış olan pilot. Özellikle ıslak zeminde rakip tanımazdı, risk alırdı ama almamış gibi görünürdü. Değişik adamdı.
formula 1 pilotları arasında insana yaşlandığını hatırlatan pilotların başında gelen fin pilottur.

mclaren'in şaheser araçlar üretmesiyle birlikte iki şampiyonluğu bulunmaktadır. genel olarak değerlendirilecek olunursa abartıldığı kadar büyük ve iyi bir pilot değildir. takım arkadaşı david coulthard'a istenilen düzeyde üstünlük kuramaması, hatta yenilmesi ek olarak felipe massa kalibresinde vasatlığa sahip olan eddie ırvene'na bile altındaki iyi araca rağmen az kalsın şampiyonluğu verebilecek düzeyde olması gibi olaylar açıklayıcı niteliktedir pilotaj kalitesini.

sürüş stili oldukça stabil ve kararlıdır. attığı turun hemen hemen aynısını tekrar ve tekrar atabilen pilotlar arasında yer alır. bu sürüş stiline sahip olmasının bir diğer getirisi de ıslak zeminde yeteri kadar iyi olmamasıdır. kuru zeminde rayda gider gibi süren bir pilotun ıslak zeminde patlaması ve ayak uyduramaması durumunu hakkinen de çok gördük izledik.

schumi ayağını kırıp bundan yararlanıp şampiyon olacak, schumi'nin ferrarisinden neredeyse 1 saniye hızlı araçla zoraki şampiyon olacak, takım arkadaşına net şekilde üstünlük kuramayacak vs vs sonra da sırf eskilerin duygusallığı yüzünden hamilton'dan, alonso'dan, vettel'den daha iyi olduğu söylenecek. yok öyle bi dünya.

iyi pilottur, nettir, rayda gider gibi sürer, schumi ile çekişmeleri asla akıllardan çıkmaz, çok görsel işlere imza atmıştır fakat duygusal açıdan insanlara yakın olduğu ve başına şanssızlıklar gelmesi sonucunda kendisi ve sürüşü abartılmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri