michelin'nin spor otomobillere yönelik "hem sürüş keyfi hem performansı iyi olsun, hem de güvenlikten ödün vermeyeyim" diyenler için ürettiği yeni lastiğidir. pilot sport 4, özgün sırt deseni ve bileşenindeki malzemeler ile hem kuru hem de ıslak zeminde yola daha iyi tutunmayı sağlıyor.

michelin pilot sport 4, yol ile daha fazla temas alanı sağlayarak sürücülerin performansını geliştirirken; “dynamic response” teknolojisi ile de direksiyon hareketlerinin yola en iyi şekilde aktarılmasını sağlıyor. yapısındaki yeni bileşenler sayesinde virajlarda ve yüksek hızlarda dahi yol ile temasın kaybolmasına izin vermiyor. ayrıca geniş ve derin kanalları ile su tahliyesini güvenle sağlayarak lastik ömrünü uzatıyor ve ıslak zeminde yola daha iyi tutunma sağlıyor.
en güzel yanlarında biri de aynı kategorideki diğer lastiklere göre %3 daha az yakıt tüketmesi. öyle ki michelin'in idiası, ömrü boyunca bir lastik fiyatı kadar tasarruf ettirdiği yönünde. tabii set olarak kullanılırsa.
1 ayı geçkin bir süredir Opel insignia aracımızda kullanmakta olduğumuz için hakkında biraz reel deneyim aktarmak düşünenler için faydalı olabilir. Aracın üzerinde önceden continental contisportcontact 3 lastikler bulunmaktaydı. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyecek olursam fark gece ile gündüz gibi diyebilirim. Pilot sport 4'ler gerçekten sessiz. Csc 3'ten sonra bu alanda büyük fark oluşturdu. Bunun yanında direksiyon hissi ve aracın yönlendirme kararlılığında gerçekten büyük fark var. Önceden direksiyonu güvensiz bulurken o his ortadan kalktı. Hem direksiyonun daha çok güven vermesinden hemde lastiklerin genel olarak verdiği tutunma hissinden dolayı viraj performansı da ciddi şekilde fark etti. Henüz yağmurlu bir hava denk gelmediği için ıslak performansı hakkında yorum yapamıyorum ama umutluyum. Tüm bu saydığım konularda sıcak havalarda bile bariz bir fark oluştu fakat asıl büyük fark düşük sıcaklıklarda. Hava sıcaklığı 10 dereceye bile düşse pilot sport 4'ler kendinden bir şey kaybetmiyor. Spor sınıf bir lastik için beni gerçekten şaşırtan bir durum oldu bu. Kısaca farklı otomobillerde de aynı sınıftan bir çok lastik tecrübe etmiş biri olarak parasını hakeden, üzerine çalışılmış bir lastik olduğunu düşünüyorum.
Pilot 3 ile alakası yoktur. Ayrıca kendileri made in germany dir. Yeni tarihli olanlarını tercih ediniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri