michelin energy saver'dan daha sessiz olan lastik. Ayrıca ilk gerçek dört mevsim lastik denebilir.
Kuru asfaltta işini çok güzel yapar, yol tutuş ve frenleme iyidir.
Ama ben ıslakta kendisini hiç beğenmedim, suyu tahliye edemiyormuş gibi geldi.
Video'yu izleyin derim.
game changer yani oyunu değiştiren olarak lanse edilen lastik. hem yazın hem de kışın yüksek performans verdiği söyleniyor. kullanıp da mutsuz olanını daha duymadım.

bu arada 4 tanesi 1000 tl civarına alınabiliyor, bunu da dipnot olarak verelim.
Bu fiyata iki işi de çok iyi yaptığını düşünmediğim lastiktir. Çevremde alanlar çok,araçlarda da görüyorum ama bakalım ciddi kar ve buzda neler yapacak.
bu gün itibari ile 4 adetine 1300 tl verdiğim lastik ıslak ve kuru için çok iyi fakat karda test edemedim, test edince sizlerle paylaşacam. hayırlısı be gülüm :)
2016 yılının en iyi ürünü seçilmiş. Basın bülteninde şöyle yazıyor:

'Michelin tarafından, sürücülerin bütün bir yıl aynı lastikle yolculuk yapmasını sağlamak üzere geliştirilen devrim niteliğindeki Michelin CrossClimate, kış sertifikalı ilk yaz lastiği olarak Fleet News 2016 Ödülleri’nde “2016 Yılının En İyi Ürün Ödülü”ne layık görüldü. Dünya filo sektörünün en önemli şirketlerinin katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde Michelin, dengesiz ve beklenmedik hava şartlarında emniyetli sürüş ihtiyacını karşılamak üzere geliştirdiği Michelin CrossClimate lastikleri ile rakipleri arasında sıyrılarak fark yarattı.'

Bugüne kadar kullanan herkes son derece memnun, Michelin iyi bir iş çıkartmış gibi.
1.yılını doldurmuş olan lastik.
hakkında şöyle bir basın bülteni mevcut:

--- spoiler ---
dünyanın en büyük lastik üreticilerinden michelin’in kuralları değiştirerek sektörde çığır açan lastiği michelın crossclimate, 1 yıldır yollarda. michelin’in pazarlama direktörü olivier gros, türkiye’de crossclimate satışlarının ilk beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleştiğini belirterek öngörülenin 4 katına ulaşıldığını ve avrupa satışlarının %11’ini karşıladığını belirtti.
lastik devi michelin’in devrim niteliğindeki teknolojisi kış sertifikalı ilk yaz lastiği mıchelın crossclimate, yollarda birinci yılını doldurdu. aynı lastik ile yıl boyunca seyahat edilmesine imkan tanıyarak hem yaz hem de kış yol koşullarında güvenlik, performans ve tasarrufu bir arada sunan mıchelın crossclimate, bir yılda satış hedeflerini de katlayarak 4 katına ulaştı.

michelin’in pazarlama direktörü olivier gros, şirketin genel hedeflerinde crossclimate’ın büyük rol oynadığını belirterek, “michelin türkiye olarak, grup içerisinde önemli bir rol oynuyoruz. bu durum mali sonuçlara da yansıyor. ürün çeşitliliğimiz ve crossclimate etkisiyle türkiye'deki pazar payımızı ciddi ölçüde artırdığımız başarılı bir yıl geçirdik. crossclimate ile ilk planda öngördüğümüz satış rakamlarının neredeyse 4 katını gerçekleştirdik. türkiye pazarı, avrupa pazarının %5ini oluşturmasına rağmen crossclimate etkisiyle avrupa satışlarının %11’ine ulaştı “dedi.

crossclimate ile sezonluk lastiklerin aksine bütün bir yıl boyunca hiçbir performans alanında taviz vermediklerini belirten gros, “pazar genel anlamda yaz ürünleri ve kış ürünleri olarak bölünüyor. crossclimate ile bu sezonluk ürünlerden kendimizi ayırıyoruz. bu ürün bir yaz lastiği olmasına rağmen 3pmsf kış lastiği işaretine sahip. başlı başına kendi segmentini oluşturdu. yaz ve kış teknolojilerini bir arada kullanan michelın crossclimate teknolojisi artık 14” lastik ebatlarında da üretilmeye başladı. bu ebat, türkiye pazarı için ayrıca önem taşıyor. türkiye pazarının %20’si 14” lastiklerden oluşuyor. crossclimate teknolojisi, yılın ilerleyen bölümlerinde suv 4*4 segmentine de açılacak ve hem binek hem suv’ler için ilk 18’’ ebatları haziran'da gelecek ” dedi.

michelın crossclimate 3pmsf sertifikalı ilk yaz lastiği olma özelliğiyle tüm sene boyunca lastik değiştirmeksizin kullanım fırsatı sunuyor. lastikler, dekra testlerine göre rakiplerine kıyasla 6 ay daha uzun lastik ömrü sunarken; avrupa’nın en büyük otomobil dergisi autobild tarafından 2015 yılında eco-champion etiketi aldı.
--- spoiler ---
ayrıca kış lastiği kullanmak istemeyenlerin dört mevsim boyunca rahatlıkla kullanabileceği model. biraz yakıt sarfiyatını arttırıyor, o kadar. kış lastiği gereksinimlerini karşılayabildiğinden polis çevirmelerinde sıkıntı yaratmıyor. karlı havalarda bile -ekstrem buzlu yollar hariç- tatmin edici bir yol tutuş sağlıyor.

çok pahalı değil ama çok ucuz da değil. sanki tam ederi kadar.
1 yıldır kullandığım lastik. karlı havalarda kendi endişelerimden çok fazla kullanmadım ancak kullanmak zorunda olduğumda da beni üzmedi, yağmurlu havalarda belirli bir sürati aşmamak koşuluyla fena değil, yaz için ise en ideal kullanım zamanı diyebilirim.
Geçtiğimiz sonbaharda 17 inçlik 4 adet lastik alıp 2080 lira para ödedim. Buzda deneme fırsatım olmadı ama 10 cm karda patinaj ve kayma yapmadan kullandım. Kuru zeminden ıslak zemine ilk geçişi harikaydı. Lastiğin aracın yakıt sarfiyatına olumsuz bir etkisi var gibi geldi bana. Daha önce kullandığım continental yaz lastiklerine göre daha sessiz olduklarını söyleyebilirim
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri