Fransa'nın Auvergne bölgesinde bulunan Clermont-Ferrand şehrinde merkezi bulunan ve asıl olarak araç lastiği üreten bir şirkettir. 28 Mayıs 1888 yılında Édouard ve André Michelin kardeşler tarafından kurulmuştur. Michelin markası dışında B.F.Goodrich, Taurus, Kormoranmarkalarına da sahiptir.
Görseldeki michelin adamı ile meşhurdur.
Bu maskotu kamyonlarda aksesuar olarak görmek de mümkündür.

Genellikle yumuşak lastikleri ile bilinir. Bol bol yanaktan balon yapar. Ömürleri azdır.
Kışlık lastiklerinde de pek başarı bulmadık ,bir arkadaşımda aynı araca sahip,aynı ebatlarda biri petlas snow master diğeri michelin alpin. İkisi de aynı senenin lastiği ve petlas'In çıktığı yerden alpin çıkamamıştır.
Fren mesafeleri,yol tutuş konusunda test yapmak tabii ki mümkün değildir.
Güzel lastik olmasına rağmen ülkemiz şartlarında sevilmez. Temiz düzgün asfalt sever.
En iyi lastiği için: Michelin Pilot Sport Cup 2
boeing marka uçaklara lastik üreten firmadır.
boeing 777-300er, 777-200lr ve 777 uçak modellerinin tek lastik tedarikçisidir.
2015 sonu itibariyle net gelirini bir önceki yıla göre 12,2 artırarak 1 milyar 163 milyon euro olarak açıklayan lastik firması.
avrupa’da orijinal ekipmanda yüzde 4, değişim pazarında ise yüzde 3 büyüme yaşandı. net satışlar ise bir önceki yıla göre yüzde 8,4 artarak 21 milyar 199 milyon euro olarak gerçekleşti.
Dünya ralli şampiyonasının resmi ana sponsorlarından biridir ve her otomobilde kendi lastikleri kullanılır.
Michelin 'Adamı'nın adı Bibendum'dur :)
(bkz: iyi dersler şoför amca) adında bir sosyal sorumluluk kampanyası yürüten lastik markası.
iyi dersler şoför amca
2016 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %0,9'lık bir artış göstererek 5 milyar 100 milyon euro net satış açıklayan firma.
satışlara en büyük katkıyı 17" ve üzeri segmentte gerçekleşen %11’lik büyümeden geldi. kamyon lastiği segmentinde de hacim yükselmeye devam ederek %3 artış sağlandı.
tüm segmentlerde ise %3,7’lik hacimsel artışla pazarın üzerinde büyüdü.
'mişlen' şeklinde okunan fransız lastikçi.
2005 yılından 2020 yılına kadar çevresel ayak izini %50, enerji kullanımını ise %38 düşürmeyi hedefleyen lastik üreticisi. bugüne dek enerji tasarrufu sağlayan lastikleri ile son 20 yılda 18 milyar litre yakıt tasarrufu sağlayarak karbondioksit salınımının 45 milyon tondan fazla azalmasına yardımcı olan firma son 10 yılda ürettiği lastiklerin çevreye olan etkisini %33 azaltmayı da başarmıştı. şimdi hedefleri daha da büyümüş. böyle doğa dostu girişimlere hep destek tam destek diyor ve basın bültenini buraya bırakıyorum:

--- spoiler ---
sürdürülebilir çevre konusundaki hassasiyetiyle doğaya ve insana saygılı teknolojiler geliştiren michelin, lastik sektörüne öncü olmaya devam ediyor. yüz yılı aşkın tecrübesi ve mıchelın total performance stratejisi sayesinde “yeşil lastik” koseptinin dnyadaki öncüsü olmayı başaran michelin, karbon karasını silika ile değiştirerek 20 yılda 18 milyar litre yakıt tasarrufu sağladı ve karbondioksit salınımını 45 milyon ton azaltmaya yardımcı oldu.

yıllık 640 milyon euro ayırdığı ar&ge gücüle sürdürülebilir çevre konusunda ürünler geliştirmeyi hedefleyen michelin’in yakın dönem hedefinde ise 2020 yılına kadar çevresel ayak izini %50, enerji kullanımını ise %38 düşürmek bulunuyor.

dow jones sürdürülebilirlik endeksi’nde otomotiv sektörünün lideri michelin
2015 dow jones sürdürülebilirlik endeksi (djsı) sıralamasında sosyal, çevresel ve toplumsal kategorilerde otomotiv sektörünün lideri olan michelin, bütün listede ise global anlamda 6. sırada yer aldı. küresel anlamda doğaya ve insan hayatına saygılı bir üretim anlayışını benimseyen michelin, djsı sıralamasında her yıl kendi sektöründe fark yaratıyor.

barito pacific grup ve sivil toplum örgütü wwf ile ortak başlattığı girişim ile çevre dostu kauçuk üretimini destekleyen michelin, 55 milyon dolar ayırdığı bütçe ile doğal kauçuk üreterek 88 bin hektar alanı ağaçlandırıyor. bu işbirliği ile michelin, hem sürdürülebilir doğal kauçuk üretimi sağlayan hem de bölgeye özgü bitki örtüsü ve hayvan yaşamının devamını destekleyerek 16 bin kişiye de istihdam sağlıyor. böylece michelin, küresel kauçuk üretiminin yüzde 8’ini sağlıyor.

elektrikli ve hibrit araçlara geçişi sağlamak amacıyla formula e yarışlarını destekleyen michelin, formula e için pilot sport ev lastiklerini geliştirdi. pilotlara sunduğu verimlikle rakiplerinden ayrılan michelin, formula e yarışlarının en uygun üreticisi olarak doğaya gösterdiği saygıyı ispatlıyor.

michelin “çok ömür” uygulaması lastiğin kilometre ömrünü ortalama iki kat artırırken ikinci ömrün sonunda recamic ile tekrar tekrar kaplanarak işletme maliyetlerini düşürüyor. düşük yuvarlanma direncine sahip michelin lastikleri 9,5 milyar litre akaryakıt tasarrufu sağlarken, taşıt co2 salınımlarında 23 milyon tonluk bir azalma sağlanmasına da yardımcı oluyor. michelin, düşük tüketimli yeşil lastikleriyle 45,000 km’ye kadar kullanım ömrü sunuyor.

yeni bir lastiğe kıyasla yüzde 70 ila 80 daha az kauçuk kullanılmasını sağlayan çok ömür uygulaması, doğal kaynakları korurken, lastik ömrünün uzaması ve kaplamanın geliştirilmesi ile geri kazanılması gereken hurda lastik sayısını da önemli ölçüde azaltıyor.

lastik seçiminin yakıt tüketimini %20 azaltma olanağı sunduğunu belirten michelin, üretim tesislerinden, hammadde seçimine her aşamasında çevreci bir anlayışla hareket ediyor. yeşil lastik teknolojisinin üstün özelliklerini bir arada taşıyan “michelin energy saver” lastikleri, bir önceki nesil lastiğine göre üstün yakıt tasarrufu özelliği sayesinde 60 litreye kadar yakıt tasarrufu ve 140 kg'ye kadar co2 tasarrufu sağlıyor. energy saver lastikleri sadece üretirken değil tüketirken de yakıt tasarrufu sağlayarak karbondioksit salınımını düşürüyor.
--- spoiler ---
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri