ikinci formula 1 kariyerinde bile bu dönemin en iyi yarışçılarına kafa tutmuş efsane pilot.

schumacher’in kendi ağzından bazı açıklamaları;

2010 çin gp’sinden sonra padokta, vitaly petrov’un yanımdan geçtikten sonra rus tv’sinin sunucusuna sarıldığını ve "michael schumacher’i geçişimi gördün mü" dediğine tanıklık etmiştim.

hala sporun en iyileri ile kapışıp onlar kadar iyi yarışabildiğini bu yaşta göstermen senin adına oldukça tatmin edici olmuştur heralde, sorusuna cevap olarak;

"evet bir tatmin duygusu vardı ortada. geri dönüşümün ilk kışında testler sırasında lewis hamilton kesinlikle benim başa çıkamayacağım bir otomobili kullanıyordu. testler sırasında bizden tur başına iki saniye daha hızlıydı. o sırada arkama geldi ve beni ümitsizce geçmeye çalıştı. ben sadece kendi test programımı izliyordum ve rahatsız edilmek istemedim. ona boşluk bırakmam için geçerli bir sebep yoktu. o, çok zorladı, sanki kendisine bir şeyi kanıtlamaya çalışıyor gibiydi. sonunda beni geçti, çünkü aracımla yaptığımdan daha fazlasını yapma şansım yoktu. sadece bir test olmasına rağmen onun, bana karşı bir şeyi kanıtladığını için çok tatmin olduğunu hissedebiliyordum.
geçen sene monzadaki (2011 italya gp) yarışta belki de ilk defa eşit şartlara sahiptik. evet o yarıştaki onları düşünmek ve her şeyin testlerdeki kadar kolay olmayacağını göstermek bana bir tatmin hissi veriyor. her şey eşit olduğunda ilk seferinden daha fazla uğraşması gerekti."

ikinci kariyerimde benimle yarışan pilotların beni mağlup ettiklerinde hissettikleri tatmin duygusunu gayet iyi anlayabiliyorum.

"formula 1'’e ilk geldiğimde alain prost, nigel mansell, ayrton senna gibi çok büyük isimlerin karşısına çıkmıştım. onlarla savaşabildiğimi gördükten sonraki hedefim, onlardan daha iyi olmak haline geldi. bunu başardığınızda çok büyük bir haz duyarsınız.
kariyerimin en önemli yarışlarından birisi brezilya 1994’tü. o yarışta sennayı mağlup etmiştim. onu öylesine baskı altına almıştım ki, ayrton spin atmıştı.(senna’ya spin attıran tek yarışçı, mükemmel pilot) bu çok büyük bir tatmin duygusuydu. çünkü senna o dönem tartışmasız olarak bir numaraydı."


"hiçbir zaman en iyi olduğuma inanmadım ve hiçbir zaman da inanmayacağım. bunu söylemek için kendimi çok beğenmiş olmalıyım."

michael schumacher
tümünü gör
ilgili galeri